1976daki-tahran-ufo-olayi

1976’daki Tahran Ufo Olayı


Yine esrarengiz bir olayla karşınızdayız. Bu sefer size 1976’da yılında yaşanan Tahran Ufo Olayı hakkında bilgi vermek istiyorum.

İlk Olarak Görgü Tanıkları Tarafından Bildirildi

İran’da yaşanan bu esrarengiz ufo olayında, ilk olarak Mehrabad havaalanına birbiri ardına görgü tanıkları tarafından gelen telefon aramalarında, gökyüzünde parlak bir nesnenin belirdiği ifade edildi. Ancak havaalanının gözlem radarları eski sistemler değiştiği için devre dışı bırakılmıştı.

Askeri Personeller Gözlemleriyle Destekledi

Radarların değişim sebebi ile çalışmadığını öğrenen General Yousefi, Tahran’a çok yakın mesafede bulunan Hamadan’daki Shahrokhi Hava Üssü’ne ulaştı. Onlarda radarlarda hiçbir şey göremediler. Ancak General Yousefi ve diğerleri hala o ışıklı nesneyi görmekteydi.

Uçaklar Kaldırıldı

Bunun üzerine General Yousefi, F-4 Phantom askeri savaş uçaklarına gözlem yapmaları için kalkış emri verdi. Uçağı ise askerlerden Teğmen Yaddi Nâzzeri kullanmaktaydı.

Uçaklarda Arızalar Meydana Geldi

Uçağın gözlem yapmak için yaptığı kalkışın ardından hiç beklenmedik bir şey olay yaşandı. Bu esnada uçakla iletişim tamamen kaybedildi. Olası ufoların ya da tahmin edilen farklı teknolojilerin, fazla elektromanyetik alan oluşturmaları sebebi ile çevrelerinde bulunan aletleri çalışmaz hale getirdiği biliniyor. Zaten elektromanyetik alanın sebep olduğu hasar öncesinde de bilinen bir şey.

Sonunda Radarda Görüldü

Uçağı başarılı bir şekilde indiren Yaddi Nâzzeri, bütün iletişim aygıtlarına erişimi yitirdiğini belirtti. Bunun üzerine bir F-4 daha kalkışa geçti. Parviz Javari tarafından kontrol edilen bu jet, sözü edilen mavi ışıklı nesneyi radarında tespit etmeyi başardı. Radara yakalanan bu ışık, adeta bir uçak gibiydi fakat etrafını üç ayrı renkte çok hızlı şekilde yanıp sönen kırmızı, mavi ve yeşil ışıklar kaplamıştı.

İletişim Aygıtları Yine Hasar Gördü

Bir süre boyunca nesneyi takip eden pilot, bir başka ışıklı nesne daha gökyüzünde belirince telaşa kapıldı ve olası bir askeri hamlenin gerekebileceğini düşündü. Saldırı endişesi ile üsse bildirimde bulunmayı deneyen askeri pilot, iletişim aygıtlarının diğer uçağın kalkışında olduğu gibi yine çalışmadığını fark etti.

Ateşleme Mekanizması Devre Dışı Kalmıştı

Füzeyi ateşlemeye kalkıştığı esnada ateşleme mekanizmasının da çalışmadığını fark eden askeri pilot, manevra kabiliyetine güvenerek bu esrarengiz ışıklı nesnelerden sıyrılmaya çalışırken gökyüzündeki iki nesnenin birbiri içine girdiğini gördü. Beliren yeni ufo çok daha parlaktı ve dik bir doğruyu takip ediyormuş gibi yere indi. Birkaç kilometrelik alanı aydınlatan etrafına ışık saçan bir cisimdi.

Güvenilir Askeri Personellerce Kayıtlara Geçirildi

Mehrabad havaalanına inmeye hazırlanan Jafari, uçağın çoğu aygıtında arızalar yaşadığını kaydetti. En nihayetinde üsse dönmeyi başaran askeri pilot, olan biten her şeyi kayıtlara geçmesi için anlatmaya başladı. Üslerinden gelen emir üzerine asker pilot, ışıkları kaydettiği noktada gözlemler ve radyasyon kontrolü yapıldı. Burada sadece radyo aygıtlarından gelen garip hareketlilikler keşfedildi. Birde hemen olayın yaşandığı bölgenin altında bulunan bir evdeki insanlar, gece duydukları gürültü ve ışıktan bahsettiler. Bu ifadelerin haricinde bir şey yoktu.

Görgü Tanıkları İle Resmiyet Kazandı

Birden fazla askeri uçak pilotu, elektromanyetik etkilere maruz kalarak sistemlerinin zarar gördüğünü resmi kayıtlarda da belirtti. Birden fazla görgü şahidi ile desteklenerek raporlara geçmesi sağlandı.

ABD Olası İhtimalleri Direkt Olarak Yok Saydı

Amerika ise günümüzde de olduğu gibi o zamanlarda daha sonradan devlet kayıtlarından ortaya çıkan bu gibi bilgiler ile ilgili onların ufo olmadığını söylemekle yetinmeyi tercih etti. İran’ın o zamanlardaki askeri anlaşmalarını ABD ile yapması bir yana dursun, yaşanan bu olay İran’da görevli olan CIA tarafından NSA ve Beyaz Saray sekreterliğine olağanüstü gizli etiketi altında istihbarat raporunda bildirilmişti. Günümüzde hala İran ve Amerika devlet kayıtlarında yer alır ve çözümlenemeyen olaylardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Kesme Tahtalarını Dekoratif Parçalara Dönüştüren Fikirler başlıklı makalemizde aksesuar, dekorasyon ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
78 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı