4-bin-500-yillik-kazida-onemli-hediyeler-bulundu

4 Bin 500 Yıllık Kazıda Önemli Hediyeler Bulundu


Çorum’daki Resuloğlu ören yerinde yer alan 4 bin 500 yıllık mezarlarda bulunan takılar ve silahlar, dönemin toplumsal rollerine dair çok önemli bilgiler verdi.

Çorum’un Uğurludağ ilçesi mevkiindeki Resuloğlu ören yerinde devam edilen arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan 4 bin 500 yıl öncesine ait mezarlarda keşfedilen süs eşyaları, silah ve takılar dönemin toplumsal rollerine dair günümüz için çok ama çok önemli bilgiler veriyor.

CİNSİYET AYRIMI YOK

Kadın mezarlarında silahlara rastlanırken, erkek mezarlarında ise takılar bulunması bu gibi konularda herhangi bir cinsiyet ayrımı olmadığını gözler önüne seriyor. Çorum Müze Müdürlüğü gözetimi altında Ankara Üniversitesi’nce yürütülmekte olan kazı çalışmalarına başkanlık yapan Prof. Dr. Tayfun Yıldırım, bugüne dek yapılan kazılarda Erken Tunç Çağı ve Hatti dönemine ait olduğu tespit edilen çok önemli bulgulara ulaştıklarını belirtti. 4 bin 500 yıl öncesinde başlayan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar devam eden bu yerleşim yerindeki kazı çalışmalarında ilk Tunç Çağı’na ait mezarlık alanı keşfedildi.

Ören yerinde üç yüzden fazla insanın yaşadığını düşünülüyor. Resuloğlu ören yerindeki 4500 yıllık mezarlıkta rastlanılan mezarlardan elde edilen bilgiler, topluluğun öbür dünya inançları ile ilgili çok önemli bilgiler sunuyor. Prof. Dr. Tayfun Yıldırım, daha önce Alacahöyük’te kral mezarlarının olduğunu bildiklerini, fakat halka ait mezarlar konusunda sistematik kazılar gerçekleştirilmediğini belirtti.

İlk kez 2003 yılında halk mezarları konusunda da sistemli araştırmalar yaparak neticelere varabildiklerini ifade eden Prof. Dr. Tayfun, kazı çalışmalarında keşfedilen insanların çiftçilik ve ziraatla uğraşan, aynı zamanda da madenciliği çok iyi bilen insanlar olduklarını belirtti. Mezar hediyelerine bakıldığında ise zaman bol bol pişmiş topraktan madeni eşyaya kadar çok farklı ölü hediyelerinin mezarlara bırakıldığını ifade etti.

Mezarlarda bulunan eşyalar; bölgedeki halkın, Kafkaslar ve Mezopotamya’daki halklar arasında ilişkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Örneğin, mezarlarda Kafkas tipinde baltalara rastlandı. Özellikle Mezopotamya ve Suriye ülkeleri ile ticari ilişki kurulduğunu gözler önüne süren süs eşyaları da bulunan eserler arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Başlıyor başlıklı makalemizde etkinlik ve kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
101 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı