aclik-hissi-ile-mucadele

Açlık Hissi İle Mücadele


Bu yazımda açlık hissi ile mücadele etme konusunda birkaç bilgi vermek istiyorum.

Daha Fazla Protein İhtiyacı

Açlık hissi, midenizin yiyecek ihtiyacı demek değildir. Beyin, mide, bağırsaklar ve kalbinizin karmaşık etkileşimi bu hissi verir. Uzun süre boyunca gerçekten tok kalabilmenin sırrı proteinlerde yatıyor. Sabahları kahvaltınıza sizi uzun süre tok tutacak gıdaları eklemelisiniz. Özellikle yüksek protein içeren yumurta, kahvaltı tabağınızın olmazsa olmazı olmalıdır. Bunun dışında karabuğday ve mercimek gibi besinlerde yüksek protein içerdiği için sizi tok tutmaya yetecektir.

Alkol ve Sigarayı Bırakma

Yoksunluk hissi ile mücadele ederken bu iki kötü alışkanlığın yerini abur cubur ile doldurmak isteyebilirsiniz. Ancak nerede durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yemeklerden önce tükettiğiniz alkol tok olmanıza rağmen size açlık hissi verecektir.

aclik-hissi-ile-mucadele-1

Vücudun Susuz Kalması

Vücudun günlük ihtiyacı olan su miktarını karşılamanız gerekir. Vücudunuzun suya ihtiyacı olduğu halde aç olduğunu zannetmesi sizi daha fazla yemeye itecektir. Bu yüzden kendinizi aç hissettiğiniz zaman ilk önce su içmelisiniz. Çünkü susuzluktan kaynaklı yalancı açlık hisleri sizi yanıltabilir. Eğer sorununuz susuzluk ise açlık hissinden sonra içtiğiniz su sayesinde kendinizi tok hissedeceksiniz.

Devamlı Çok Düşük Kalorili Diyetler

Kilo verirken tabi ki de tükettiğiniz karbonhidrat ve yağ miktarlarına dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu demek değildir ki hiçbir zaman tüketmeyeceksiniz. Eğer sürekli düşük yağ oranına sahip, çok düşük kalorili diyetleri uyguluyorsanız kendinizi sürekli aç hissedersiniz. Doğru yağların doğru miktarda tüketilmesi sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir. Bu sayede midenizin de boşalmasını geciktirerek tokluk hissi vermesini sağlarsınız. Balık, badem, hakiki zeytinyağı ve ceviz gibi besinleri tüketmeniz size gerçekten iyi gelecektir.

Tiroid Hormonu

Basit bir kan testi ile tiroid hormonu seviyenizi kontrol ettirebilirsiniz. Eğer kendinizi sürekli açıkmış hissediyorsanız, belki de tiroid hormonu seviyenizde herhangi bir sorun mevcut olabilir. Gerekli olan tüm önlemleri aldığınız halde durumunuzda düzelme yoksa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Çok Hızlı Yemek

Bu maddeyi herkes adı gibi biliyordur. Gerçekten doyduğunuzu anlamak için 20 dakikaya ihtiyacınız var. Çiğnemeden yemekleri yutmaktan vazgeçin. Yemeklerin tadını doyasıya çıkarmayı deneyin.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Çalışanların Formunu Koruma Yolları başlıklı makalemizde egzersiz, erkek sağlığı ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
82 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir