adet-doneminde-yasanan-bas-agrisi

Adet Döneminde Yaşanan Baş Ağrısı


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Umut Sarı’nın adet döneminde yaşanan baş ağrısı ile ilgili anlattıklarını sizler için derledik.

Yalnızca adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı baş ağrısının, migrenin en önemli belirtisi olabildiğini belirtti. Umut Sarı’nın yapmış olduğu açıklamada normal zamanlarda başı ağrısı olmayan, fakat adet günü geldiği zaman tek taraflı ve şiddetli bir baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve kusma sorunu yaşayan kadınların mutlaka bir hekime başvurması gerektiği vurgulanıyor.

Adet öncesi dönemde kadınların vücutlarında bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Migrenin, bu özel günlerde vücutta değişen hormonların da etkisi ile birlikte kendini gösterebilmesi olağandır. Gerek adet öncesi, gerekse adet dönemlerinde kadının vücudundaki östrojen dengesinin büyük bir değişikliğe uğradığını belirten Dr. Umut Sarı’nın yalnızca adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı baş ağrısının, migrenin en önemli belirtisi olduğunu savunuyor. Artan östrojen seviyesi de doğal olarak migrene neden olabilmektedir. Ağrı birkaç saat sürüyor ise bu durum migren olarak değerlendirilmemelidir. Migren tanısı için özellikle tek taraflı olan baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma gibi şikayetlerin her adet döneminde ortaya çıkması ve tüm gün boyunca devam etmesi gerekir.

Ergenlik dönemi zamanına kadar hem erkeklerde hem de kız çocuklarında migren oranları birbirlerine yakın bir seyir izlemektedir. İlk adet ile birlikte bu oranın kadınlarda 3 kat arttığı belirtilmektedir. Adet dönemlerinde kendini gösteren migrenin görülme oranının menopoz döneminde büyük oranda düştüğü ortaya çıkmıştır. Hormonlu besinlerin de migreni tetiklediğini belirten Dr. Umut Sarı, gerek sebze ve meyve gerekse hayvansal besinlerde üretimi artırmak amacı ile östrojen hormonu kullanıldığını belirtiyor. Bu durumun vücuda zarar verdiği ve migren ataklarını tetiklediği ortaya çıkmıştır. Dr. Umut Sarı, migren olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı türü ilaçları kullanmanın da bazı riskleri beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Doğum kontrol hapları migren hastası kadınlarda beyin damarında pıhtı oluşumu ve inme sonrasında tıkanıklık gibi risklere neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu hapları kullanırken ortaya çıkan baş ağrısının damarsal bir probleme mi, yoksa migrene mi bağlı olduğunun tanısı kolay koyulamamaktadır. Bu nedenden dolayı migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmemektedir.

Adet döneminde migren ataklarını hafifletmek adına, ışık ve gürültü gibi uyarıcı faktörlerden ve stresten uzak durulması gerekir. Aynı zamanda içeriğinde kafein ve tuz olan besinlerin yenmemesi gerekir. Bunun yanı sıra D vitamini takviyesi alınması, açık havada yürüyüş ve bolca balık, süt ve yumurta tüketilmesi faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Esrar Eczanede Satılacak! başlıklı makalemizde gündem ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

92
89 paylasim, 92 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı