adet-duzensizligi-nedenleri

Adet Düzensizliğinin Başlıca Nedenleri


Adet kanaması, kadınların her ay düzenli olarak vücutlarında oluşan ve sağlıklı bir birey olarak mutlaka olması gereken bir olaydır. Bazı zamanlarda ise adet kanaması çeşitli nedenlerden dolayı sekteye uğrayabilir.

Adet düzensizliğinin başlıca nedenleri arasında;

# İlk sırada stres gösterilir.

# Kadınların aşırı kilo almaları veya aşırı zayıflamaları

# Düzensiz ve yetersiz beslenme

# Bilinçsiz bir şekilde yapılan diyet programları

# Gerginlik

# Hastalıklar

gibi etkenler adet kanamasının düzenini bozabilmektedir.

Doğum kontrol haplarının kullanılması da adet kanamasındaki düzensizliği sebep olabilmektedir. Doğum kontrol hapları, yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olur ve hamilelik oluşumunu engeller. Bu nedenden dolayı doğum kontrol hapı kullanmak veya bırakmak adet düzensizliğine sebebiyet verir. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra adet kanamasının belli bir düzene oturması için 6 ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.

adet-duzensizliginin-baslica-nedenleri-1

Prematüre yumurtalık yetmezliği hastalığı da adet düzeninin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bozulan adet düzenliği genelde 40 yaş altındaki kadınlarda görülür. Yumurtalığın faaliyetlerini tam olarak yapamaması durumunda adet düzensizliği ortaya çıkacaktır. Bu gibi durumlarda adet kanamaları ya düzensiz olabilir ya da hiç kanama olmayabilir. Bu rahatsızlık durumu genetik olarak da görülebilmektedir. Aynı zamanda kemoterapi tedavisi gören ve radyasyona maruz kalan kadınlarda da adet düzensizliği durumu ortaya çıkabilir.

Adet düzensizliği yaşayıp yaşayamadığınızı merak mı ediyorsunuz? Bu durumu belirleyebilmek için ilk önce adet günlerinizi not etmeniz gerekir. Size özel bir adet defteriniz olsun. Adet kanaması yaşadığınız ve bittiğiniz günleri bu deftere not alın. Defterinizdeki gidişatı sürekli olarak takip edin. Aynı zamanda adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrasında herhangi bir kanama durumunun olup olmadığını da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sizler için bugün adet düzensizliğinin başlıca nedenleri hakkında araştırdığım bilgileri sunmak istedim. Eğer adet dönemlerinizde herhangi bir anormallik yaşıyorsanız, mutlaka uzman bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Adetin 2-3 ay gecikmesi, 3 günden az süren adet kanamaları, katlanılmaz derecede adet sancıları gibi belirtiler ciddi sağlık sorunlarının sinyali olabilir. Geç kalmadan jinekoloğunuza gitmelisiniz. Ayrıca senelik jinekoloji kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Çalışanların Formunu Koruma Yolları başlıklı makalemizde egzersiz, erkek sağlığı ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

95
92 Paylaşım, 95 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir