adet-oncesinde-gerginlik

Adet Öncesinde Gerginlik Sendromunu Hafifleten Uygulamalar


İlk olarak kadının bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Bu durumun bir hastalık olmadığının anlatılmasıdır.

Sağlıklı bir beslenme düzeni elbette ki çok önemli bir noktadır. Daha az işlemden geçmiş doğal yiyecekler, sebze ve meyvenin tüketilmesi; pirinç, patates, yulaf türevi yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda düşük yağ oranına sahip olan beyaz etler, baklagiller ve doymamış yağ karbonlarını içeren bitkisel yağlar tüketilerek sağlıklı beslenmenin temeli oluşturulmalıdır. Adet döneminde buna çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Çikolatadan, şekerli ve tuzlu yiyeceklerden mutlaka uzak durulması gerekiyor. Doğal isteğe karşı kan şekerini dengede tutacak besinlerin tüketilmesi lazım.

Özellikle adet öncesi dönemde kafein içeren içecekler ve gazlı içeceklerden uzak durması gerekir. Bu dönemde diyet kola bile içilmemelidir. Bol bol su içilmesi gerekir.

Bu dönemde kadın için eşinin ve arkadaşlarının anlayış gösterip destek vermesi çok önemlidir. Kadınlar kendilerine bu dönemde daha fazla zaman ayırmak isteyebilir. Ev işleri, çocuk bakımı ve iş hayatının yoğunluğu nedeni ile yorulan kadına karşı hoşgörülü olunması gerekir.

Vücutta su toplanması ve ödem ile gelen kilo artışlarına karşın diyet ile kontrol altına alınması gerekir.

Baş ağrısı için ise genel olarak nörolojik kontrolü takiben adet öncesi dönemde verilen bazı ilaçlar kullanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kendi Kendine Meme Muayenesi İle Erken Tanının Önemi başlıklı makalemizde kadın hastalıkları, meme kanseri ve meme kanseri erken tanı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

112
108 Paylaşım, 112 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir