agiz-kokusu-problemini-cozen-6-pratik-yol

Ağız Kokusu Problemini Çözen 6 Pratik Yol


Birçok kişinin en çok rahatsız olduğu ağız kokusu problemini çözmek için sizlere 6 pratik yol önereceğiz.

Ağız kokusu problemi aslında bir hastalık değildir. Birçok kişi, sabah uyandığı zaman ya da soğan ve sarımsak gibi kokulu gıdalar tükettiği zaman ağzının koktuğunu hissedecektir. Uzmanlara göre, bu koku normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bu durum bazı istisnalar ile bozulabiliyor. Neden mi? Çünkü ağız kokusu kimi zaman genel vücut sağlığında ortaya çıkan farklı bir bozukluğun habercisi de olabilmektedir.

Dilinizi Fırçalayın

Doğru ağız temizliği için diş fırçalamanın yanı sıra, mutlaka dil temizliğini de yapmanız gerekir. Dilin üzerinde özellikle dil sırtının arka bölgelerinde ortaya çıkan bakteriler, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu bakterilerin özel tasarlanan dil fırçaları ile ya da bazı markaların diş fırçalarının arkasında yer alan özel dil temizleme aparatları ile mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.

Bol Su İçin

Su tüketimi, tüm sağlığımız için önemli olduğu gibi ağız kokusunu gidermede de son derece etkin bir rol oynamaktadır. Gün içerisinde 2,5 ila 3 litre su içmek ağızdaki tükürük salgısının artmasını sağlar ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Tarçın Tüketin

Tarçın, ağız içi bakteriler ile mücadele etmede çok önemli bir silah olarak gösterilmektedir. İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yatmadan Önce Ağız Gargarası Yapın

Yemek ve içmek ile ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin mutlaka fırçalanması gerekmektedir. Fırçalama haricinde alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak koku önleme konusunda çok büyük yarar sağlamaktadır.

Ağız Nemlendiricisi Kullanın

Kötü ağız kokusunun ortaya çıkmasında tükürüğün önemli bir rol oynadığı kabul edilmektedir. Yapılan muayenede, tükürük miktarının az olduğu tespit edilen kişiler için uzmanlar ağız nemlendiricisi öneriyorlar. Ayrıca kişinin gün içerisinde bol bol su tüketmesi ve ağzını kuru tutmamaya özen göstermesi de önerilmektedir.

Çinkolu Sakız Çiğneyin

Ağız kokusunu bastırmak için genel olarak çiğnediğimiz sakızlar her zaman işe yaramıyor olabilir. Uzmanlar yalnızca çinkolu sakızların ağız kokusunu azalttığını belirtiyor.

DİKKAT!

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı ağızdan gelen kötü kokunun en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Sigara Kokuya Neden Oluyor!

Sigara, ağız kuruluğuna sebep olduğu için ağız kokusuna da yol açar. Aynı zamanda diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kelliğin Tedavisinde Büyük İlerleme başlıklı makalemizde kellik, kellik tedavisi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
94 Paylaşım, 98 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir