Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız kokusu rahatsızlığına ‘halitosis’ adı verilir. Bununla ilgili olarak doğrudan ağızda meydana gelen kokuların birden çok farklı sebebi vardır. Bunların ilk sebebi dişte oluşan bakterilerdir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması çürük ve dişlerin arasında kalan gıdalar gibi pek çok ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız kokusunun bir diğer sebebi ise ağzın kuru olmasıdır. Sebebi ise fazla olan yemek parçalarının bakterilerinin gitmesi için yeterli tükürük salgılanmamasıdır.

 

Diş eti hastalıkları ağız kokusuna sebep olur bu yüzden Uzman Hekime danışılması gerekir. Aynı zamanda belirtileri noktasında aç kalındığı zaman ağızda kuruluk olduğu için kokuya sebep olur. Gün içinde bol bol su tüketilmesi gereklidir. Birey kendisi fark etmese bile çevresindeki insanlar fark edebilir.

 

Diş temizliğine önem verilmezse bakterilerin artmasına ve daha fazla kokmasına sebep olacaktır. Sadece dişlerimizi fırçalamak yeterli olmayacaktır. Dilimiz en çok bakteri alan yerdir bunun sebebinden dolayı dilin fırçalanması gerekir. Karaciğer ve böbrek hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilir. Boğaz enfeksiyonu, boğaz iltihabı, solunum sisteminde oluşan enfeksiyonlar ağız kokusuna sebep olur.

 

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusunu gidermek için yapılabilecek uygulamalar arasında;

– Gün içinde dişlerin en az 2 kere düzenli olarak fırçalanması,

– Diş ipinin kullanılması,

– Bakterilerden arındırmak için dilin fırçalanması,

– Alkol, sigara, kafein, şeker gibi ürünlerin azaltılması,

– Sürekli su içilmesi ağız kuruluğunun giderilmesi,

– Diş fırçasının 3 ayda bir yenilenmesi,

– Ağız gargarası kullanılmalı,

– 6 ayda bir olarak diş hekimine kontrol ettirilmesi,

gibi etkenler yapılmalıdır.

 

Bu nedenle yukarıdaki önerilere dikkat edilmesi ve uygulanmasına önem verilmelidir. Not: Ağız kokusu hafife alınmamalıdır. Birçok hastalığın habercisi olabilir. Yediğimiz yiyeceklerin iyi çiğnenmesi de ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden dişlerimizi fırçalamaya ayrıca özen göstermeliyiz ve aksatmamamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Çene Ağrısı Nedir Ve Neden Olur? başlıklı makalemizde çene ağrısı, çenem ağrıyor ve çenem neden ağırır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz