Agora Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Agora Fobi, psikolojik bir hastalık olan ve alan korkusu olarak tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Çok ağır derecede bu hastalığı geçiren kişiler kendini eve bile hapsedebilir. Agora Fobi nedir? Belirtileri nelerdir? sorularının cevabı için yazımızın devamını okumalısınız. 🙂 Her bilgi araştırmalar sonucunda derlenmiştir, güvenebilirsiniz. 🙂

AGORA FOBİ NEDİR?

Açık ve geniş bir alanda yalnız kalan birey, yalnız kaldıktan itibaren hissettiği korku halidir. Ve bu korku gitgide kontrol edilemeyecek bir seviyeye ulaşır. Yalnız kalan ve herhangi bir sorunla karşı karşıya gelebilecekleri bir ortamda bulunuyorsa oradan uzaklaşmak isteyecektir. Bu korkular yüzünden kendini iyi hissettikleri ve güven duyabilecekleri kişiler ile yoğun ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmeyi tercih edecektir.

agora-fobi-nedir-belirtileri-nelerdir-1

AGORA FOBİNİN BAŞLICA NEDENLERİ

Bu psikolojik hastalığın iki temel nedeni bulunmaktadır.

Biyolojik etkenler: Sinir sistemindeki bağlantılarda meydana gelen aksaklıklardan dolayı ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda ailesinde bu tarz bir hastalığı bulunan bireylerin diğer bireylerden daha fazla risk altında olduğu söylenen genetik etkenlerde bulunmaktadır.

Psikososyal etkenler: Çocukluk döneminde yaşanan bazı olumsuz olayların neden olmasıdır. Özellikle küçük yaşlarda aile bireylerini kaybeden kişilerde daha sık görülmektedir.

AGORA FOBİ TEDAVİSİ

Bu hastalık hem psikolojik yöntemler kullanılarak hem de ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Tedavinin sonucu genel olarak olumlu olsa da, çok az kısım bu tedavilerde başarısız sonuçlarla karşılaşabiliyor. İlaçlı tedavide kullanılmakta olan ilaçlar çoğunlukla anksiyete ilaçları ve birtakım antidepresanlardır. Aynı zamanda Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi ile de bu hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Agora Fobi tedavisinde ayrıca duyulan korkuların üzerine gidilmesi ile de etkili bir tedavi yöntemi sağlanabilir. Aynı zamanda bir panik durumu olan Agora Fobi tedavisinde bireye nefes egzersizleri öğretilmektedir. Bireyin herhangi bir olumsuz durumla baş başa kaldığı zaman bu nefes egzersizleri ile rahatlamasına yardımcı olunur. Hangi tedavi yönteminin hasta üzerinde daha başarılı olacağını belirlemek oldukça zordur. Çünkü bu kişisel bir hastalıktır ve her bireyde şiddeti farklı boyutlarda görülebildiği için tedavi yöntemlerine verdiği tepkilerde birbirinden faklı olacaktır.

Her zaman sağlıkla kalın…  

Bir önceki yazımız olan Dopamini Yükseltmenin Yolları başlıklı makalemizde depresyon, dopamin ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

94
91 paylasim, 94 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı