ahududunun-faydalari

Ahududunun Hiç Bilinmeyen Faydaları


Ahududu sevenler burada mı? Ahududunun muhteşem faydalarını duyduktan sonra eminim ki çok daha fazla seveceksiniz. Uzman diyetisyenlere göre, sağlık açısından birçok faydası olan şifalı bitkilerden bir tanesi de ahudududur. Frambuaz olarak da bilinen ve eşsiz bir lezzete sahip olan ahududunun yararları oldukça fazladır. Bu değerli besinin içeriğinde folik asit, A, B6, B1, B2, C ve E vitamini bulundurur. Aynı zamanda içeriğinde potasyum, protein, sodyum, demir, lif ve magnezyum vardır.

Kansızlığa İyi Geliyor

Ahududunun vücutta biriken toksin maddeleri dışarı atarak kanı temizlediğini, bademcik ve göz iltihaplarına yararlı olduğunu uzmanlar tarafından sürekli dile getirilmektedir. Aynı zamanda ateş düşürücü etkiye sahip olan bu harika besin, ateşli hastalıklara çok iyi gelir. Kansızlık ve verem hastalıklarının da düşmandır. Böbrek ve şeker hastalığı olanlar taze ahududu tüketmelidir. Yalnız mide ülseri olanlar bu ahudududan uzak durmalıdır.

Yağ Yaktırıyor

Ahududunun en önemli faydalarından biride kilo kaybını arttırmasıdır. Bu nedenden dolayı fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin baş tacı meyvesi olmalıdır. Adiponektin hormonunu düzenlediği için vücutta glikoz ve yağ asitlerini dengelemektedir. Metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakımı sağlar. Yurt dışında yapılan araştırmalar sonucunda kırmızı ahududulardan elde edilen enzimler, inanılmaz bir yağ yakma özelliği göstermiştir. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüzünüze maske yaparsanız o zaman cildiniz sıkılaştırır ve cildinize serinlik hissi verir.

Bir önceki yazımız olan Çam Fıstığının İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizde çam fıstığının faydaları, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
87 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir