akdeniz-diyetinin-kalbe-etkisi

Akdeniz Diyetinin Kalbe Etkisi


Sizin için uzmanların beslenme ve diyet ile ilgili tavsiyelerini araştırmaya devam ediyoruz. 🙂

3 ay Akdeniz diyeti ile beslenen kişilerde kalp hastalıkları riski büyük bir oranda azalıyor ve çok kısa bir sürede kilo kontrolü sağlanabiliyor. Biz uzmanlarınız yalancısıyız! Denemek veya denememek tamamen sizin elinizde. 😉

Araştırma verilerine göre; tahıllı gıdalar, meyve ve sebze, ceviz, fındık, balık, zeytinyağı ve düşük kırmızı et temel alınarak hazırlanan Akdeniz diyetinin kalp sağlığına oldukça olumlu etkileri olduğu net bir biçimde belirlenmiş.

Araştırma kapsamında ise orta derecede kalp hastalığı riski bulunan toplamda 212 erkek ve kadın, 3 ay gibi bir süre boyunca standart düşük yağ diyeti ya da Akdeniz diyetine göre beslenmesini devam ettirmiş. Akdeniz diyetini uygulayan grup haftada 4 defa balık tüketirken, haftada yalnızca 1 kere kırmızı et tüketmiş. Erkeklerin günde 2 kadeh şarap, kadınların ise 1 kadeh kırmızı şarap içmesine müsaade edilmiş. Düşük yağ diyetine göre beslenen grup ise, kırmızı et yerine kümes hayvanlarını tüketmiş. Aynı zamanda haftada 2 ya da 3 kere balık, meyve ve sebze tüketmiş. Ayrıca yağ oranı yüksek hayvansal gıdalardan uzak durmuş. Yapılan bu araştırma sonucunda ise Akdeniz diyeti ile beslenen grubun kolesterol miktarlarının %7,5 olduğu, düşük yağ diyetini uygulayan grupta ise %4,5 oranında azaldığı tespit edilmiş. Uzmanlar, elde ettikleri bu sonuçlara baktıkları zaman Akdeniz diyetinin kalp hastalıkları riskini %15’e düşürdüğü, düşük yağ oranlı beslenmenin ise %9 oranında gerilettiği tespit edilmiş.

Her iki gruptaki kişilerin vücut kitle endekslerinde 3 ay süre sonunda önemli bir azalma fark edilmiş. Beslenmek alışkanlıklarında ise kalıcı değişimler yaşanmış.

Bir önceki yazımız olan Ruj Kullanmak Tehlikeli Mi? başlıklı makalemizde kadın sağlığı ve makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

83
80 paylasim, 83 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı