alerjik-rinit

Alerjik Burun Eti Büyümesi


Alerjik Etkenler

Geceleri sorunlarına neden olabilen burun eti büyümesi, kimi zaman herhangi bir neden yokken meydana gelebilmektedir. Bunun yanında alerjik durumlarla da karşınıza çıkabilmektedir. Burun etini alerjik bir etken ile karşılaştığı zaman, burun eti içerisindeki kan dolaşımı artacağından dolayı burun etleri büyüyebilme gösterebilmektedir. Burun etleri yaşa bağlı olarak da büyüme göstermektedir.

Burun Eti Kaynaklı Yorgunluk

Burun etlerinin büyümesini öncelikle burun tıkanıklığı sanılmaktadır. Geceleri ağzı açık uyumak ve sabah ağız kuruluğu problemi yaşanabilmektedir. Uyku boyunca az oksijen aldığı için sabah kalktığı zaman hiç uyumamış hissi ile güne başlar ve o günüde yorgun olarak geçirebilir. Diğer bir etken ise burun etinin büyümesinden dolayı koku alamama sorunu ortaya çıkmaktadır. Özel alerji ilaçları ve kortizon iğneleri ile kısa süreli rahatlamalar sağlanmaktadır.

Çocukların Zekasında Düşüş

Çocuklarda bu durum çok daha ciddi boyuttadır. Burun eti büyümesi yaşayan gelişim yaşındaki çocuklarda zekalarından birkaç puanlık düşüşler olabilmektedir. Bu sorunu yaşayan çocuklarda horlama sıklık ile görülmektedir.

Burun Eti Şişmesi Tedavi Yöntemi

Burun etini küçültmek için içinde burun spreyleri kullanımları olmaktadır. Bu spreyler 1 haftadan fazla sürede kullanılmaması gerekir zaten bu spreyler tedavi edici spreyler değillerdir, kısa bir zaman aralığında rahatlama sağlamak içtendir. Burun eti küçültmek için kullanılan Radyo frekans tedavi yöntemi ise bir sıkılaştırma yöntemidir. Lokal anestezi ya da genel anestezi ile burun etine enerjisi verilerek burun etinde küçülme oluşmaktadır. Bu yöntem ile küçültülen burun etleri belli bir zaman içerisinde tekrar büyüme gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Soğuktan Korunmanın Sağlıklı Yolları başlıklı makalemizde sağlık, sağlıklı beslenme ve soğuk algınlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
82 Paylaşım, 81 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir