alerjik-cocuklar-dondurma-yiyebilir-mi

Alerjik Çocuklar Dondurma Yiyebilir Mi?


Havaların ısınmasıyla birlikte dondurma sezonu açılıyor. Annelerin en çok merak ettiği alerjik çocuklar için dondurma yemek sağlıklı mı? sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Uzmanlar sevilen ve sıklıkla tüketilen bu gıdanın alerjik çocuklar açısından çok daha dikkatli tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Sağlıklı çocuklara kıyasla alerjik çocuklar çok daha kolay solunum yolu hastalıklarına yakalanıyor ve çok daha zor atlatıyor. Dondurma denildiği zaman akla soğuk olması, boğazı soğutması ve boğaz enfeksiyonlarına yatkınlık sağlaması geliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele eden bağışıklık sistemi hücreleri ise savunma mekanizmasını oluşturuyor. Savunma hücreleri de damarlar yoluyla kanla boğaza ulaşıyor. Soğuk, damarların büzüşmesine neden oluyor. Soğukta eller morarıyor ve üşüyor. Aynı şey boğaz için de geçerlidir. Soğuyan boğazda kan damarları büzüşüyor ve savunma hücreleri dokulara daha az ulaşıyor. Eğer viral bir enfeksiyon hali varsa ve üzerine dondurma yenmişse bunun üstesinden gelmek vücut için zorlaşıyor. Çünkü büzüşen damarlar sebebiyle savunma hücreleri o dokulara yeterince ulaşamıyor.

Dondurmayı Yalayarak Yemek Gerekiyor!

Çocukların bu mevsimde dondurmayı yalayarak yemeleri ve yutmadan önce ağızda eriterek yemeleri en sağlıklı yöntem. Dondurma yeme aralığının, çocuğun hastalanma sıklığı ile ters orantılıdır. Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hastalanan çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden kesinlikle dondurma yememesi öneriliyor.

Alerjik Astımı Olan Çocuklar

Uzmanlar, alerjik çocuklar için dondurma seçimi yapılırken kakaolu ve çikolatalı olmamasına özen gösterilmesi gerektiği vurguluyor. Reflü sorunu yaşayan bir grup çocukta fark edilmeyen gizli bir süt hassasiyeti yaşanıyor. Süt hassasiyeti gerek alerjik mekanizmalar ile gerekse gıda intoleransı mekanizmaları üzerinden sorun yaratabiliyor. Bu durumda alerjik çocuklar dondurma tercihinin sütlüden yana değil de, meyveliden yana kullanırsa çok daha sağlıklı olacağı öngörülüyor. Genel olarak çok masum bir sütlü yaz tatlısı olarak görülen dondurmanın alerjik çocuklarda bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Her alerjik çocuğun kendi içinde özel olduğunu ve kendine özgü beslenmesinin esas alınmasının önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Eğer sizde çocuğunuzda alerjik bir sorundan şüpheleniyorsanız doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Göz Sağlığınıza Dikkat! başlıklı makalemizde göz sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
90 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir