amazon-yagmur-ormanlarinda-uygulanan-urkutucu-gelenek

Amazon Yağmur Ormanlarında Uygulanan Ürkütücü Gelenek


Dünyada hemen hemen her bölgede birbirinden ilginç geleneklere rastlamak mümkündür. Hayvanların insanlar tarafından emzirildiği kabilelerden tutunda, her yıl bebeklerini bir kuleden aşağı atan Hintlilere, selamlaşırken birbirlerine tüküren Mesailere kadar ilginç hikâyeler mevcut.

Gelenekler elbette ki önemli… Ancak bu seferki gelenek resmen kan donduran cinsten! Kafa avcılığı ve Tsantsa! Kafa avcılığını dünyanın birçok yerinde görmek mümkün olabilir. Fakat kafa küçültme uygulamasının yalnızca Amazon yağmur ormanlarının kuzeybatısındaki bölgede yapıldığı kayıtlara geçmiştir. Amazon nehrinin kıyılarında bulunan Ekvator ormanlarında, düşmanlarının kafataslarını akıl almaz şekilde küçülten vahşi Jivarolar yaşamaktadır. İlk olarak düşmanının kafasını bedeninden ayıran Jivarolar, daha sonra ise kafatası ve kafa derisini birbirinden ayırarak büyük bir vahşete imza atıyorlar.

Kafatası ayrılmış başın içini sıcak taş ve kumlar ile dikkatlice doldurup bununla da yetinmeyerek kaynatarak kafa küçültme işlemine başlanıyor. Bu aşamadan sonra ise kafaya, tekrardan insan yüzüne benzeyebilmesi için biçimlendirilerek şekil alması sağlanıyor. Son olarak kurbanın ruhunu güçsüz kılmak ve intikam almasını engelleyebilmek için hem ağız hem de bazı zamanlar gözlerini dikiyorlar. Eski zamanlarda kültürel bir gelenek olarak uygulanan bu kan dondurucu Tsantsa işlemi, günümüzde turistlere yüksek fiyatlar karşılığında satılmak üzere uygulanmaktadır.

Fiyatları 30.000$ – 50.000$ arasında değişiklik gösteren Tsantsa’lar, bölgede başsız halde bulunan faili meçhul cinayetleri açıklar nitelikte olduğu kesin.

Bir önceki yazımız olan Dinozorlar 150 Milyon Yıl Dünyada Nasıl Yaşadılar? başlıklı makalemizde kültür ve sanat ve tarih hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

113
110 paylasim, 113 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı