anne-ve-bebekleri-nasil-beslenmeli

Anne ve Bebekleri Nasıl Beslenmeli?


Yeni doğan bebeğin en çok anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu yüzdende yeni doğum yapan bir kadının çok daha sağlıklı beslenmesi gerekir. Annenin sağlıklı beslenmesi, bebeğin de sağlıklı bir şekilde büyümesine etki edecektir. Yani emziren anne ve bebekleri etkileyen en önemli unsur dengeli beslenmek olacaktır.

Anne ve bebekleri nasıl beslenmeli?’ sorusuna en kısa cevap;Ne Çok Yemeli, Ne De Az Yemeli!’ olacaktır.

Emziren anneler, her gün 500 kaloriye daha ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzdende her besini tüketerek vitamin ve mineraller yararlanması gerekir. Özellikle mevsimine uygun taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra peynir, süt, yoğurt, yumurta, balık, kırmızı et gibi protein değeri yüksek gıdaları ve baklagilleri de tüketmesi anne ve bebekleri için oldukça faydalıdır. Emziren annelerin gün içerisinde bol sıvı tüketmesi gerekir. Bitki çayları, kompostolar, meyve suları ve ayran gibi içecekleri tüketmek hem sütünüzün artmasını sağlayacak hem de sizi rahatlatacaktır. Günde 2 fincandan fazla kahve veya kola tüketilmesi hem emziren anneye hem de bebeğine zarar verebilir. Çünkü kafeinli içeceklerin en yaygın yan etkisi uykusuzluk ve huzursuzluktur. Zor uyuyan ve huysuz olan bir bebek, annenin de yıpranmasına neden olacaktır.

Emziren Anneler Sigaradan Uzak Durmalı!

Bebeğine anne sütü veren annelerin sigaradan kesinlikle uzak durması gerekir. Gebelik döneminde sigara ne kadar zararlıysa, emziren annenin sigara içmesi de oldukça zararlıdır. Sigara içen annenin bebeği doğal olarak sigara dumanına maruz kalacak ve olumsuz şekilde etkilenecektir. En tehlikelisi ise sigaranın içindeki zehirli maddeler anne sütüne geçecektir ve bebekte kusma, huysuzluk, ishal, kilo kaybı gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sigara içen bir anne adayıysanız, lütfen bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için sigarayı bırakınız.

Ayrıca doktorunuza danışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmayınız. Bilinçsizce yapacağınız tek bir hareketle hem kedinizin hem de bebeğinizin canını riske atabilirsiniz. Beslenmenize ne kadar çok dikkat ederseniz, o kadar sağlıklı bir gebelik süreci geçirir, emzirme döneminde süt problemi yaşamaz ve bebeğinizin daha sağlıklı büyümesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yoganın Faydaları başlıklı makalemizde doğum, egzersiz ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

90
84 paylasim, 90 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı