antalyanin-maldivleri

Antalya’nın Maldivleri


Kendine hayran bırakan bembeyaz kumu, gözleri kamaştıran pırıl pırıl denizi, kıyılarında yüzen Akdeniz fokları, birbirinden güzel sualtı mağaraları ve su kuşları ile Antalya’daki Maldivler olarak adlandırılan Sulu Ada, her sene binlerce tatilci ve turisti ağırlamaya devam ediyor.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Adrasan ile Gelidonya Burnu arasında bulunan, kıyıdan yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta bulunan Sulu Ada, antik çağda ’Krambusa’ adı ile anılmaktaydı. Üzerinde yerleşim alanı bulunmayan Sulu Ada’nın en önemli özelliği ise tatlı su kaynağı barındırıyor olması.

Çağlar boyunca denizciler için çok önemli bir su kaynağı olan Sulu Ada’nın çevresinde çok fazla sualtı mağarası bulunmaktadır. Hem kuş hem de deniz canlıları için oldukça önemli bir yaşam alanı olan bu adanın beyaz kum ve çakıldan oluşan muhteşem sahili ise görenlere dünyaca ünlü tatil cenneti Maldivler’i anımsatıyor.

Bu güzel doğanın korunabilmesi için tabi ki Sulu Ada’nın her türlü avcılık ve balıkçılığa kapatılması gerekiyor. Ayrıca bu adanın özel koruma bölgesi ilan edilmesi gerekir. Bu muazzam bölgenin en büyük özelliklerinden bir diğeri de Akdeniz fokunun en çok uğradığı alanlardan biri olmasıdır. Yani özel bir alan ve özel koruma sahası bu sebepten dolayı mutlaka olması gerekiyor. Böyle güzel ve eşsiz bir bölgeyi çok iyi bir şekilde korumak lazım gerekiyor.

Ne yazık ki bu adaya gelip mangal yapan insanlar, pet şişe ve naylon poşetler ile etrafı kirleten insanlar var. Oysaki bu doğa harikasının el üstünde tutulması gerekir. Eğer sizinde yolunuz düşerse, mutlaka buranın keyfini çıkarın. 🙂

Bir önceki yazımız olan Yalnızca Teknelerle Ulaşılabilen Özgürlük Koyu başlıklı makalemizde gezi, seyahat ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

76
74 paylasim, 76 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı