Antibiyotik Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıklamış olduğu ve gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmayı hedefleyen uygulaması ile birlikte yepyeni bir dönem başlıyor. Artık hastalar kullanım testini geçmeden, diledikleri gibi antibiyotik satın alamayacak. Türkiye, gereksiz ve bilinçsiz tüketim sebebi ile antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olmuş durumda. Özellikle çocuklarda bakterilere karşı direncin azalması ve iyileşemeyen hastaların, geçmeyen hastalıkların çığ gibi büyümesi, bu uygulamaya geçilmesinin başlıca nedenlerinden birkaçı oldu. Uzmanlar antibiyotiklerin yalnızca gerekli durumlarda kullanılmasını ifade ediyor.

ANTİBİYOTİK NEDİR?

Antibiyotikler; maya, küf, mantar ve yosun gibi canlı varlıklardan elde edilen ve bakteriler için öldürücü olan veya üremesini durduran kimyasal maddelerdir. Bu maddeler yalnızca bakterilere karşı etkilidir, virüslere karşı etkili değildir.

ANTİBİYOTİK NE DEĞİLDİR?

Antibiyotikler virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. Antibiyotik ateş düşürmez. Uygun dozda kullanıldığı zaman hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu yok ettiği için ateşin düşmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar çoğu zaman kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Ayrıca bu hastalıklar antibiyotik alımını gerektirmez. İyi bir bağışıklık sistemi bu tür hastalıkları kendi kendine yenebilir. Antibiyotik vücutta hissedilen ağrıyı dindirmez, burun akıntısını durdurmaz ve öksürüğü hafifletmez. Grip ve soğuk algınlığının diğer kimselere bulaşmasını da engellemeyecektir.

ANTİBİYOTİK DİRECİ NEDİR?

Antibiyotiklerin doğru olmayan şekilde kullanılması, bakterilerin sonraki ilaç tedavilerine karşı direnç kazanmasına sebep olabilmektedir. Antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen yinede üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Vücutta bu direnç geliştiği zaman bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler etkili olamayacaktır. Bu da, başka bir durumda dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için oldukça ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Dolayısı ile özellikle Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere sorumlu tüm hekimlerin ve eczacıların halka anlatmaya çalıştığı durum da tam olarak budur. Yani özetle şunu söyleyebiliriz; gerekli olmadığı taktirde antibiyotik kullanmayın ki gerekli durumda antibiyotiğin size yararı olabilsin.

Bu yazıyı okuyan ebeveynlerin özellikle çocuklarına hasta oldukları zaman hemen antibiyotik vermeleri yerine, derhal bir uzman doktora başvurmalarını rica ediyorum. Daha bilinçli ve sağlıklı günler dilerim… 🙂

Bir önceki yazımız olan Robin Hood Restoranında Evsizler Karnını Doyuruyor başlıklı makalemizde gündem hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

95
93 paylasim, 95 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı