antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler

Antidepresan Görevi Üstlenen Besinler


Günümüz koşullarında hemen hemen stres olmadan ve sorun olmadan geçmeyen gün yok denilebilir. Bazı birikimler insanları depresyona kadar itmekte ve depresyon artık son derece yaygın bir sorun halini almaya başlamıştır. Depresyona karşı savaş açmak için besinlerden faydalanabilir ve Antidepresan Görevi Üstlenen Besinler ile kendinizi depresyona karşı koruyabilirsiniz.

Pekmez

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-04

İçeriğinde bol miktarda potasyum ve demir bulunan pekmez, depresyonla savaşmanıza ve gerekli enerjiyi üretmenize yardımcıdır.

Yoğurt ve Süt

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-05

Bağırsakların düzenli çalışmasından büyük bir etkiye sahip olan probiyotik ürünler, duygusal bakımdan bedeninizi rahatlatacak etkiye sahiptir.

Yoğurt ve süt gibi besinlerin düzenli tüketilmesi sonucunda depresyona yakalanma riskiniz azalıp ortadan kaybolacaktır.

Balık

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-06

Lezzetli ve sağlıklı bir besin olan balık içeriğindeki zengin omega-3 ile depresyonun oluşmasında ve gelişmesinde kalkan görevi görüyor.

Balık tüketerek depresyona karşı kendinizi koruyabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Domates

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-01

Yüksek miktarda içeriğinde A ve C vitamini ve likopen barındıran domatesi tükettiğinizde antioksidan etkisi yaratır. Antioksidan etkisi ile birlikte depresyonun gelişmesinin önüne geçer.

Zerdeçal

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-03

Besinler zinciri içerisinde serotenin içerisinde yer alan zerdeçal, bal ile birlikte tüketildiğinde hem bağışıklık sisteminizi güçlendirip vücut direncini arttırırken aynı zamanda depresyon riskinin azalmasında etkilidir.


Ispanak

antidepresan-gorevi-ustlenen-besinler-02

Protein ve lif bakımından zengin olan ıspanak, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaya yardımcı olur. Folik asit içeren ıspanak seretonin hormonunun salgılanması için destek olur ve bu sayede depresyon riskini minimize eder.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu Yağının Faydaları başlıklı makalemizde çörek otu yağı, sağlıklı beslenme ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
93 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir