asiri-tuz-tuketenler-dikkat

Aşırı Tuz Tüketenler Dikkat!


Az Su İçenlerin Böbreklerinde İşlev Bozukluğu Ortaya Çıkıyor

Böbreklerin içinde çok sayıda kılcal damar yumağı bulunmakta†dır. Kalp, kanı pompaladıktan sonra her atımda %20-25 kanı böbreklerimize iletir. Kan bu damarlardan süzülür, protein gibi yararlı maddeler tutulur ve üre gibi zehirli atık maddeler ayrıştırılır. Temizlenen kan sisteme geri döner. Atık maddeler ise vücuttaki su fazlasıyla birlikte idrar haline gelerek vücuttan atılır.

Eğer her gün vücuda yeterli miktarda su girişi olmaz ise böbrekler zehirli maddelerin atılımını gerçekleştiremez. Yeterli su tüketmeyen kişilerin böbreğinde hayatının elbet bir bölümünde işlev bozukluğu sorunu yaşanıyor.

Fazla Tuz Böbreklerin Yorulmasına Neden Oluyor

Vücudun günlük tuz ihtiyacı ortalama 5-6 gramdır. Bunun yaklaşık 2 gramı yemeklere hiç tuz konulmasa bile gün içerisinde tüketilen sebze ve meyvelerden alır. Eğer yenilen yemeklerde kısıtlama yapılmaz ise yiyeceklerdeki yüksek tuz vücuda girer. Bunların yanı sıra içeriğinde fazla miktarda tuz bulunan peynir, turşu ve salça gibi yiyecekler de fazladan tuz alımına neden olmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, Türk halkı günde yaklaşık olarak 18 gram tuz tüketmektedir. Tuz tüketiminin böbrek fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi vardır. Fazla tuz tüketildiğinde böbrek içinde bulunan kılcal damar, dolaşım sisteminde kan basıncını yükseltiyor. Yüksek kan basıncı sürekli olursa küçük kılcal damarların yırtılarak harap olmasına sebep oluyor. Aynı zamanda idrardan protein kaçırmaya da neden oluyor.

Ne kadar su ne kadar tuz tüketmek gerekir?

Sağlıklı bir insanın vücut ağırlığının %60’ı sudur. Dolayısı ile vücut ağırlığınıza göre su tüketmelisiniz.

Normal kiloda erişkin bir kadın günde 1,5-2 litre su içmelidir. Erkekler ise günde 2-2,5 litre su içmelidir.

Çay, meyve suyu ve soda gibi içecekleri günlük sıvı tüketimin dışında tutmalısınız. Hiçbiri su yerine geçmez.

Eğer çok terleyen biriyseniz içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız.

Çok su içmek de, az su içmek kadar zararlıdır. Günde 4-5 litre su içtiğiniz zaman böbreğinizin idrarı konsantre etme yeteneği zorlanacaktır. Bu durum vücutta sodyum oranını azaltır. Düşük sodyum oranları ise beyin fonksiyonlarının bozulmasına yol açar ve hayatı tehdit eder.

Yemek masasında tuz bulundurmayın.

Yemek pişirirken tuz oranını mümkün olduğunca az tutmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Az Uyumak Kilo Aldırıyor! başlıklı makalemizde kadın sağlığı, uyku düzeni ve uylusuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
81 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir