askin-bilinmeyen-halleri

Aşkın Bilinmeyen Halleri


Aşkın her halini yaşadığınızı düşünüyor ya da aşkın sizde bıraktığı etkileri biliyor olabilirsiniz, fakat tüm bunları bir kenara bırakın ve sizin için derlediğimiz aşkın bilinmeyen halleri nelermiş, gelin bir göz atın. 🙂

 • Sabahları uyanınca veya işe giderken eşlerini öpen erkeklerin, öpmeyenlerden 5 yıl daha uzun yaşadığını duymuş muydunuz?
 • İlişki yaşayan kişilerin 3’te 2’si yeni tanıştıkları birine değil de, bir süredir tanıdığı insanlara aşık olduğunu ifade etmiş.
 • Kadınların ilk randevuda seks yapmamalarının nedeni öyle sanıldığı gibi kendilerini ağırdan satmaları değilmiş. %78’i o randevuya ağda yaptırmadan gittiği için bu teklifi geri çevirmek zorunda kalıyormuş!
 • Kadınların %42’si çıktıkları veya yeni tanıştıkları erkek ile ilgili internette araştırma yapıyor. Erkeklerin ise yalnızca %7’si bu araştırma işine girişiyor.
 • Bilinen en eski aşk şarkısı, 4 bin yıl önce Mezopotamya’da yazılmıştır. Mezopotamya, uygarlığın başladığı yer olarak kabul edildiğine göre ilk aşk şarkısının burada yazılması pekte şaşırtıcı olmasa gerek.
 • Aşık olmak hem vücuda hem de zihne sakinleştirici etki yapmaktadır. Bu da sinir sisteminin yenilenmesini sağlıyor. Aşk, insanın hafızasını da geliştirmektedir. Aşık olduğumuz kişi ile ilgili her şeyi aklınızda tutmanızın da en güzel açıklaması bu.
 • Bir teoriye göre uzun dönem ilişkiye gireceğiniz insanı seçmeden önce en az 12 kişi ile çıkmanız gerekiyormuş. Bu durumda, ilk çıktığınız kişi ile evlendiğiniz zaman o kişinin ‘yanlış insan’ olma ihtimali çok daha yüksek!
 • Çiftlerin kişilikleri zaman içerisinde birbirine benziyor. Aynı şeylerden hoşlanmaya ve olaylar karşısında benzer tepkiler vermeye başlıyorlar.
 • İnsanların %65’i öpüşürken kafalarını sağ tarafa yatırıyor. Ayrıca öpüşen erkeklerin sakalı daha çabuk uzuyor.
 • Her 5 ilişkiden 1’i, taraflardan biri başkası ile çıkarken başlıyor. Bir başka deyişle ifade etmek gerekir ise her 5 ilişkiden birine daha ilk başta ihanet karışıyor!
 • Aşık olan insanlarda dopamin çok daha fazla salgılanıyor. Ayrıca beynin muhakeme merkezi bloke oluyor. Zaten dopamin hem aşıklarda hem de şizofrenlerde bu düzeyde salgılanmaktadır.
 • Kıskançlık gerçek aşkın göstergesi değildir. Sahiplenme duygusunun aşk ile hiçbir ilgisi yoktur. Hastalıklı derecede kıskanç olan kişilerin bilinçaltında güvensizlik duygusu hissettiği ve sevilme açlığı çektiği bilinmektedir.
 • 1598 yılında flört kelimesi, İngilizce dilindeki (flirting) yani ’şaka, dalga geçme’ anlamlarına geliyordu. İki yüz yıl sonra kazandığı anlam ise ‘görüşme, davet için arama ve kur yapma’ olarak değiştirilmiştir.
 • Balayının kökeninde gerçekten de bal bulunur. Kuzey Avrupa’da kız kaçırıldığı zaman kızın ailesinden bir süre saklanılırdı. İki aşığın saklandığı yeri sadece onlara köyden yiyecek ve bal getiren arkadaşları bilmekteydi. Kuzey Avrupa’da yeni evlilerin ilk aylarında şarap ile karıştırılmış bal içme geleneği vardı.

Bizden size bonus bilgi: Ünlü Hun hakanı Atilla bir düğünde şarap ile karıştırılmış balı içtikten sonra boğularak hayatını kaybetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Eş Değiştirme Kampı Açıldı başlıklı makalemizde cinsellik, eğlence ve swinger hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

79
75 paylasim, 79 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı