atistirmaliklarla-saglikli-beslenme

Atıştırmalıklarla Sağlıklı Beslenmenin Yolları


Sağlıklı beslenmek için kendinizi atıştırmalıklardan kısıtlayacaksınız diye bir şey yok. Sadece seçtiğiniz atıştırmalıklara dikkat etmeniz gerekir. Atıştırmalıklarla sağlıklı beslenmenin yolları nelerdir?

Kurutulmuş Meyveler Tüketin

Sağlıklı atıştırmalıklar arasında en güzel seçeneklerden biri kurutulmuş meyvelerdir. Gün içerisinde evde ya da işyerinde tüketmek için küçük poşetler içerisinde kurutulmuş meyveleri hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz de sabah kahvaltısında yulaf, süt ve kuru meyve karışımını da tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak ise yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Öğünlerinize Daha Çok Meyve ve Sebze Dahil Edin

Evde ya da işyerinde olmanız öğünlerinize sebze veya meye dahil etmenizde hiçbir sorun teşkil etmez. İşyerinde öğle yemeği molanızda hamburger ile patates kızartması yemek yerine, sebzeli omlet yemeye kendinizi alıştırmalısınız. Sabah kahvaltısında ise mutlaka salatalık, domates ve biber gibi sebzeleri dahil edebilirsiniz. Ara öğünlerde de 1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

Evde Sağlıklı Atıştırmalıklar Bulundurun

İlk olarak evinizde küçük bir temizliğe başlamanız gerekiyor. Buzdolabı temizliği! Çikolata, gofret, krakerler, cips gibi yağlı ve lezzetli yiyeceklerden vazgeçmek elbette sizi zorlayacaktır. Fakat bir karar verdiğinizde bu ürünleri evinizde bulundurmamalısınız. Bunların yerine daha sağlıklı ürünleri tercih edin. Küçük meyveli yoğurtlar, meyveler, kuru meyve, taze sebzeler… Buzdolabınıza elinizi attığınızda atıştırmalık olarak 1 adet salatalık harika olacaktır.

Portakal Suyu İçin

Akşam üstü saatlerinde günün tüm yorgunluğunu hissetmeye başlayacak ve acıkacaksınız. Hem açlığınızı bastırmak hem de enerji ihtiyacınızı karşılamak için çikolata ve gofret gibi gıdaları tüketmek yerine, portakal suyu içmeniz daha sağlıklı olacaktır. 1 bardak portakal suyundan alacağınız enerji hem size zindelik verecek hem de damak tadınızı tazeleyecektir.

Kafeinsiz Enerjik Olmanın Yollarını Bulun

Sağlıklı beslenmek için sadece abur cubur gıdalardan uzak durmanız yeterli olmayacaktır. Günlük kahve tüketiminize de dikkat etmeniz gerekir. Sabahları uyanır uyanmaz daha enerjik ve daha dinç olmak için kahve içme alışkanlığınız yerine soğuk bir duş ile güne başlamayı deneyin.

Arabada Atıştırmalık Bir Şeyler Bulundurun

Araç kullanan biriyseniz ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunda sürekli acıkıyorsanız, yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Asla gofret, kraker, cip ve çikolata gibi ürünler olmamalı. Bir avuç fındık ya da bir avuç ceviz sizi tok tutacak en güzel atıştırmalık olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Açlık Hissi İle Mücadele başlıklı makalemizde açlığı yatıştırmak, açlık krizi ve diyet hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

107
104 Paylaşım, 107 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir