avokado-cayinin-sagliga-faydalari

Avokado Çayının Sağlığa Faydalarını Biliyor musunuz?


Avokado meyvesinin birçok faydası olduğu bilmeyen yoktur neredeyse peki Avokado Çayının Sağlığa Faydalarını Biliyor musunuz?

Avokado Çayı avokadonun yapraklarından demlenerek elde edilir ve sağlık açısından uzmanlar tarafından kanıtlanmış faydaları da bir hayli etkileyici.

Avokado yapraklarından elde edilen çayın sağlığa yararları;

Bel ağrısının hafiflemesinde etkilidir

Gün içerisinde gerçekleştiremediğiniz rutin işlerinizi yapabilmek için 5-6 adet Avokado yaprağını 2 fincan su ile kaynatın ve süzdükten sonra yatmadan önce 1 fincan tüketerek ağrılarınızı hafifletir.

Ağrıları yatıştırmada etkilidir.

Genel olarak ağrı şikayetlerinde hemen ağrı kesicilere başvururuz. Diş ağrısı, baş ağrısı, adet sancıları gibi ağrılarınız olduğunda Avokado Yaprağı Çayı demleyerek ağrılarınızın hafiflemesi için günde bir fincan tüketebilirsiniz.

Stres ve gerginliğin giderilmesi sakinleştirici etkisi bulunur.

Yoğun ve stresli bir geçen günün ardından ya da regl dönemizde gergin olduğunuz anlarda 3 fincan su içerisine 10 adet avokado yaprağını ve bir miktar zerdeçal ekleyerek kaynatın ve kaynamaya başladıktan sonra bir çay kaşığından az tuz ekleyerek yaklaşık 15-20 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Yatmadan önce hazırlamış olduğunuz Avokado çayını içebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli olarak her gece yatmadan önce çayı tüketebilirsiniz.

Cilt temizliğinde etkilidir.

Cilt temizliğini ve sağlığını destekleyen avokado yaprakları antioksidan özelliğiyle cilt gözeneklerinin temizlenmesinde ve cilt sağlığını desteklemektedir. 5-6 adet taze avokado yaprağını ezerek püre haline getirdikten sonra 10 dakika boyunca cildinize masaj yaparak uyguladıktan sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Haftada en fazla iki kez düzenli olarak uygulandığında cildinizin faydasını fark edeceksiniz.

Kanser hücrelerinin oluşumunu önlemekte etkilidir.

Avokado yapraklarının içeriğinde limonen ve pinen maddeleri bulunmakta ve bu maddeler kanser önleyici özelliği ile bilinmektedir. Oluşmakta olan kanser hücrelerinin gelişimini saf dışı bırakarak kemoprotektif işlevi görmektedir.

Diyabet tedavisinde kullanılır.

Diyabet tedavisinde önem taşır ve içeriğindeki glikozit vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri sağlamaktadır. Yüksek miktarda kalori almanıza sebep olan şeker ya da şekerli gıdaların tüketimini engellemektedir.

Kolesterolü düzenler:

Avokado yapraklarında bulunan limonen, total ve trigliserit kolestrolün düşürülmesini sağlamaktadır ve etkisi uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Avokado yaprağı çayının zararları

Günde iki fincan fazla tüketilmesi toksitlenme meydana gelebilmesi açısından tavsiye edilmemektedir.

Avokado yaprağı çayının hamileler tarafından tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Palmiye Yağının Faydaları başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, palm yağı ve palmiye yağı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

115
112 Paylaşım, 115 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir