ayrilik-acisi-hangi-taraf-icin-agir

Ayrılık Acısı Hangi Taraf İçin Ağır?


Ayrılık konusu gündeme gelince kadın ve erkekte bu süreçte elbette ki duygusal çalkantılar yaşayacaktır. Taraflar yeni yaşamına adapte olmaya çalışırken, kimi zaman zorluklarla da karşılaşacaktır.

Söz konusu birbirine karşı özel duygular hissetmiş ve zaman içerisinde herhangi bir sebepten dolayı yıpranarak ayrılma kararı alan iki insan olduğu zaman cinsiyet fark etmeksizin, iki tarafın da bu deneyimden üzgün ayrılacağı açık bir şekilde ortadadır. Kadın ve erkek ayrılık süreci boyunca duygusal çalkantılar yaşayacak ve yeni yaşamına adapte olmaya çalışırken birtakım zorluklar ile karşılaşacaktır. Fakat yinede ayrılık sonrası geçen bu zorlu süreçte hissedilen olumsuz ve yıkıcı duyguların yoğunluğu kadınlarda ve erkeklerde neden farklı oluyor?

Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışma sonucuna göre, ayrılıkta deneyimlenen duyguların yoğunluğunda cinsiyetler arası farklılıklar gözlemleniyor. Yaşları 18-23 arasında değişen 1000’den fazla kadın ve erkek katılımcı ile birlikte yapılan bilimsel çalışmanın sonuçlarına göz attığımızda; erkekler kadınlardan çok daha fazla ayrılık acısı çekiyor. Ayrıca ayrılık deneyiminin olumsuz etkilerini kadınlara göre daha uzun bir sürede atlatıyorlar.

ÖZGÜVENLERİ ZEDELENİYOR

Araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin ayrılık deneyiminden duygusal açıdan daha fazla etkilenmelerinin sebebi ayrılık sonrasında kişiliklerinin ve özsaygılarının zedelendiğini düşünüyor olmalarıdır.

Toplumda kabul edilen genel kanı, kadınların ayrılık deneyimi yaşadığı zaman duygusal olarak daha hassas ve kırılgan olduğu yönündedir. Oysaki yapılan çalışma aslında erkek bireylerin ayrılık deneyimi karşısında çok daha kırılgan ve hassas olduklarını gözler önüne sermiştir.

Bu sonucun çıkmasında yas sürecinin ve ayrılık acısının kadınlar ile erkekler tarafından birbirinden farklı algılanması, aynı zamanda farklı deneyimlenmesi önemli bir rol oynamaktadır. Kadınlar ve erkekler toplumsal cinsiyet rolleri sebebi ile iyileşme sürecine etki eden inanç sistemlerinde ve başa çıkma becerilerinde farklılıklar göstermektedir. Karşılaştıkları problemleri çözümlemeye çalışırken kadınlar ve erkekler farklı stratejiler kullanabilmektedir.

KADINLARIN DAHA FAZLA DESTEĞİ VAR!

Bir erkek için ayrıldığı sevgilisinin başka bir erkek ile birlikte olabileceği düşüncesi, kaybetme duygusunun yarattığı acıdan daha da yıkıcı ve yoğun olabilmektedir. Kadınların inanç ve düşünce sistemleri aynı deneyim karşısında farklı tepkiler vermelerini ve bu duyguların yoğunluk derecesini belirleyebilmektedir. Bu sebeple ayrılık sonrası hangi tarafın daha çok acı çektiği aslında tamamen olayın kişi tarafından nasıl algılandığına kalmıştır. Dolayısı ile inanç sistemine ve çocukluğundan beri geliştirdiği zihinsel kalıplara bağlı olarak acı çeken tarafta değişiklik gösterecektir.

Araştırma sonuçlarına bakıldığı zaman olası bir başka sebep ise kadınların erkeklere göre daha geniş bir destek ağına sahip olmalarıdır. Kadınlar ilişkileri ile ilgili sorunları, yaşadıkları tüm problemleri ve duygularını rahat bir şekilde yakın arkadaşları ile ve sosyal çevreleri ile paylaşabiliyorken; zayıf ve güçsüz görünecekleri düşüncesi ile kendilerini açmada çekimser kalan erkekler arasında ilişkilere dair olumsuz paylaşımlar daha azdır. Bu sebeple erkekler ayrılık sonrası ihtiyaç duydukları duygusal desteği bulamamaktadır ve ayrılık acısını kadınlara göre yoğun ve uzun süreli yaşamaktadır.

Bu araştırma erkeklerin kadınlardan daha fazla ayrılık acısı çektiğini göstermiş olsa da; bu deneyimin kim tarafından yaşandığı, nasıl yaşandığı, kişinin geçmişteki deneyimleri ve sosyal çevresindeki destek mekanizmaları ile yaşadığı toplumun değer yargılarıyla ilişkili bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan İlişkinizi Mahvetmeden Kavga Etmenin 10 Yolu Neler? başlıklı makalemizde aşk, ayrılık ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

98
95 paylasim, 98 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı