ayva-tuketmek-icin-8-neden

Ayva Tüketmeniz için 8 Neden


Kış meyvesi ayva, tam olarak bir sağlık deposu ve kilo vermek için kış aylarında mutlaka diyet listenizde bulunması gereken meyvelerdendir. HayalCaddesi ekibi olarak Ayvanın 9 faydasını paylaşıyoruz.

Ayvanın içeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunmakla birlikte lif açısından zengin ve kalorisi düşük bir meyvedir. Ayva, sağlık açısından büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

Ayva tüketmek için 8 neden

Ayva, Diyabetle mücadele etmede yardımcı görev üstlenir

Ayva, lif açısından zengin olması nedeniyle kan şekerini dengelemede yardımcıdır ve Glisemik İndeksi (tüketilen besinin vücuda alınmasının ardından kaç şekeri değerini yükseltmesine hacmidir) düşüktür. Diyabetle savaşırken ayva tüketmek yardımcı bir rol oynar.

Ayva, bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirir

C vitamini bakımında zengin olan ayva, virüs ve bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudu korumaya alarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Gün içerisinde öğün arasında 1 porsiyon ayva tüketmeniz hem sağlığınız hem de hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizin güçlenmesi açısından yardımcı olacaktır.

Ayva, kalp ve damar sağlığını korumada etkilidir

Potasyum açısından zengin olan ayva, kan basınç oranını dengeleme de yardımcıdır. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürerek kolesterolü dengelemede etkilidir. Ayvanın içeriğinde bulunan çinko, demir ve bakır mineralleri kan hücrelerinin oluşumunu ve kan akışını hızlandırarak kan dolaşımını olumlu olarak etkiler.  Ara öğünlerinizde düzenli olarak 1 ya da 2 porsiyon ayva tüketmek kalp ve damar hastalıklarına karşı riski azaltmaktadır.

Ayva, kansere yakalanma risklerini aza indirir

Ayvanın içeriğinde bulunan antioksidanlar ile kansere karşı risklerin azalmasında yardımcı ve vücudun kansere neden olabilecek zararlı kriterleri ortadan kaldırmada destek görevini üstlenir.

Ayva, mide rahatsızlıklarını gidermede etkilidir

Ayva tüketerek bağırsakların ve midenin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak mide yanması, mide bulantısı, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayva, diyet yaparken kilo vermenizi destekler

Glisemik indeksi düşük olan ayvayı tükettiğinizde kan şekeri oranında ani yükselme meydana gelmez. İçeriğindeki zengin lif bulunması uzun süre tok kalmanızı sağlar ve diyet listenize gün içeriğinde 1-2 porsiyon eklerseniz açlık krizlerinizi önleyecektir. Ayvanın kalorisi düşüktür. 100 gram ayva ortalama 57 kaloridir.

Ayva, saç ve cilt sağlığını olumlu etkiler

Ayva, mineraller ve vitaminler açısından zengin olması sağlıklı cilde ve saçlara kavuşmanız da yardımcıdır. Cildi dışarıdaki olumsuz etkilere karşı korumasının yanı sıra kırışıklık ve cilt lekelerine karşı savaşmanız da etkilidir. Ayva içeriğinde bulunan demir, çinko ve bakır mineralleri ile kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak saç diplerinin oksijen almasını ve saçların güçlü ve hızlı bir şekilde uzamasında etkilidir.

Ayva, göz sağlığını korunmasını destekler

İçeriğindeki fito besinler ve flavonoidler ile göz sağlığını korur. Ayvayı düzenli tüketerek göz sağlığınızı destekleyebilir ve göz hastalıkları riskini azaltabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalara Karşı 4 Kür başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
84 Paylaşım, 85 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ayvayı sevmiyorum ama ayva reçeli harikadır tavsiye ederim. videolu bir yapım paylaşşanız süper olur bnce.