az-uyumak-kilo-aldiriyor

Az Uyumak Kilo Aldırıyor!


Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, geceleri az uyuyanların gün içerisinde çok daha fazla yemek yediği ortaya çıktı. Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucuna göre, gece 1 saat 20 dakika az uyumanın gün içerisinde fazladan 549 kalori alınmasına yol açıyor. Bu değer bir adet hamburgere eşdeğer.

Amerikalı bilim adamları, 11 gün boyunca 17 gönüllüyü bir eve kapatarak deney yaptı. İlk gruptaki 9 kişinin normal şekilde uyumasına izin verildi. İkinci gruptakilere ise 80 dakika az, gece 5 saat 10 dakika uyumaları izin verildi. İlk gruptakilerin normal bir şekilde beslenmeye devam ettiğini, ikinci gruptakilerin ise çok daha fazla yemek yediğini ve fazladan 549 kalori aldığı tespit edildi.

Beslenme alışkanlığındaki bu ani değişimin hormonlar ile açıklanabilmesi mümkün. Araştırmada uyku ve iştah arasında bağlantı bulunduğunu ve uykusuzluğun kilo alımına neden olduğu ortaya çıktı. Yani fazla yemediğiniz halde kilo almaktan şikayetçiyseniz, o halde uyku düzeninize bir kez daha göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Uzun Süre Emzirmenin Zararları başlıklı makalemizde anne sütü, bebek ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
76 Paylaşım, 80 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir