azosperm

Azosperm Erkeklere Umut Kaynağı Kök Hücre


Kök hücre, insan vücudundaki tüm organ ve dokuları oluşturan ana hücrelerdir. İlk önce farklılaşmamış olan bu hücrelerin sınırsız bölünme, yenilenme, istenilen hücre ve organlara dönüşebilme özelliği bulunur. Yapılan araştırmalara göre kök hücreler elde edildikten sonra hasar gören organın içerisine verilip sağlıklı olan hücrelerin oluşmasını ve bozulmuş fonksiyonların tedavisini sağlamak amaçlanmaktadır.

Erkeklerde gebeliği sağlayan spermlerin kök hücresine spermatogonium denir. Bu hücrenin bazı sebeplerden kaynaklı çoğalmasının engellenmesi veya belirli bir seviyede tutulması durumu söz konusu olduğu zaman ise azosperm adı verilen ‘sperm yokluğu rahatsızlığı’ ortaya çıkar. Bu kök hücrelerden elde edilebilecek başka bir doku veya testislerde aktif bir hücrenin elde edilmesi sonucunda yeniden sperm oluşumu ortaya çıkabilir. Bu oluşum sonucunda sağlıklı spermler elde edilebilir. Elde edilen bu spermler sayesinde azosperm erkeklerde gebelik oluşumuna ortam hazırlanabilir.

Azosperm hastalarında doğal yollarla gebelik şansı yakalayamayan kişilerde olabilir. Bu gibi vakalrda cerrahi bir müdahale yapılarak aktif spermlerin elde edilmesi sağlanır. Ancak yapılan bu cerrahi işlemde aktif hücre bulunamazsa hasta için şu anlık bir çözüm yoktur.

Azosperm erkeklere umut kaynağı kök hücre çalışmaları olacaktır. Bu çalışma sayılı ülkelerde yapılmıştır. Deneyler ise hayvanlar üzerinde denenmiştir. Fareler üzerinde yapılan çalışmada sperm üretilerek, gebelik oluşumu sağlanmıştır. Bu çalışma henüz insanlar üzerinden denenmedi. Uzmanlar tıbbi olarak bu yöntemin zamanını uygun görmüyor.

Bir önceki yazımız olan 5 Gün Boyunca Ereksiyon başlıklı makalemizde cinsellik, erkek sağlığı ve magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

98
93 paylasim, 98 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı