bacak-agrisi-organ-kaybina-neden-olabilir

Bacak Ağrısı Organ Kaybına Neden Olabilir


Neredeyse herkes bacak ağrısı çeker. Bu ağrının pek çok nedeni olabilir. Küçük ve önemsiz olduğu sanılan bu ağrılar, bacağın kesilmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Yorgunluk, egzersiz yetersizliği veya romatizma olduğu sanılan bu bacak ağrıları, bazı zamanlarda atardamarlardaki tıkanıklıktan kaynaklanabilmektedir. İhmal edildiği zaman ise ayağın kesilmesi bile söz konusu olabilmektedir. Konu ile ilgili bilgi veren uzmanları sizler için araştırdık. Yürüyüş yaparken bacaklarda hissedilen ağrının nedeni ile yürümeyi yarıda kesen kişilerin akıllarına ilk gelen hastalığın romatizma ya da siyatik olduğunu ortaya çıktı. Bazı kişiler, yürüyüş sırasındaki ağrıları egzersiz yetersizliğine bağlamaktadır, fakat bacak ağrılarına ek olarak bacaklarda üşüme, soğukluk ve solukluk belirtileri var ise mutlaka kişinin uzman bir damar cerrahına görünmesi gerekiyor. Bu kontrolde atardamarlar muayene edilmektedir. Bu tür şikâyetleri olan kişilerin, ortaya çıkan bu belirtileri hafife almaması gerekmektedir. Çünkü ani gelişen bacak ağrısı başka rahatsızlıkların başladığının sinyalleridir. Bacaklara kan atardamarlar aracılığı ile gelmektedir. Bacak atardamarları bacağın üst kısmından ayaklara doğru inmektedir Dokular, bu atardamardan ihtiyaç duydukları tüm oksijen ve besin maddelerini almaktadır. Atardamarlardaki hastalıklar sonucunda kan akımı tıkanma sebebi ile azalır ya da kesintiye uğramaktadır. Bu hastalık 50 yaşından sonra genel olarak damar sertliğine bağlı ortaya çıkarken, daha öncesinde ise sigara içme ile ilgili ortaya çıkmaktadır. Kan akım hızının azalmasının ilk göstergesi olarak ise yürüyüş sırasında ortaya çıkan ve dinlenildiği zaman geçen bacak ağrılarıdır. Ağrı, atardamarlardaki tıkanıklık derecesi ile orantılı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bacak damarlarındaki tıkanıklık çok ciddi değil ise ağrı yürüyüş yaparken olur ve dinlenince geçer. Çünkü atardamarlardaki darlık sebebi ile bacaklara gelen kan, bacak beslenmesine yeterken yürüyüş esnasında yetmemeye başlamaktadır. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde gecikme olduğu zaman ise, ne yazık ki gecikmiş tedaviden hasta bir fayda görememektedir. Aynı zamanda eğer hasta kişiler zamanında tedavi edilmezlerse, ağrıları sürekli olmaya başlar ve ağrı kesicilere cevap vermemeye başlar. Ayrıca yüzde 5 ile yüzde 7 oranında ayaklarda belli bir seviyeden kesilmeye yol açmaktadır.

Bacaklarında yürürken veya istirahat ederken ağrı, solukluk, soğukluk ve iyileşmeyen yaralar olan kişilerin öncelikle bacak atardamarlarında bir problem olup olmadığını araştırması gerekmektedir. Bu konuda hiçbir şekilde zaman kaybetmeden uzman bir kalp damar cerrahına görünmeyi ihmal etmeyin. Zaman sizin aleyhinize işleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Selülitten Korunmak Mümkün Mü? başlıklı makalemizde sağlık, selülit ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

98
94 paylasim, 98 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı