bacak-agrisina-iyi-gelen-dogal-sifalar

Bacak Ağrısına İyi Gelen Doğal Şifalar


Yaş ya da cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her insanın yaşadığı yaygın problemlerden biri olan bacak ağrısı, hafif başlayarak şiddetli bir şekilde artması mümkündür. Bacak ağrısı yaşayan kişiler her iki bacakta da ağrı olması söz konusu olmayıp sadece bir bacakta da ağrı sorunuyla karşı karşıya kalması mümkün olabilir.

Bacak ağrılarında meydana gelen en belirgin semptomların bazıları bacaklarda karıncalanma, kramp, kas yorgunluğundan sebep ortaya çıkan ağrılar, kas spazmı ve sağlıksız beslenme, uzun süre sabit olarak ayakta durmak ve dehidrasyon gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Bacak ağrısına neden olan sorunların elbette daha farklı nedenleri olabilir. Huzursuz bacak sendromu, varis, diyabet, derin ven trombozu, artrit, kaslarda oluşan gerginlik, sinir hasarı gibi sorunlar da bacak ağrısına sebep olabilmektedir.

Bacak ağrısı şiddetli değil ise evde uygulayabileceğiniz basit tedavi yöntemlerini deneyerek, bacak ağrısını hafifletebilirsiniz. Evde uzanırken bacaklarınızın altına yastık koyarak bacaklarınızı yüksekte tutun. Bu sayede bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırabilir ve bacakta oluşan ağrılarınızı rahatlatabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı ile Masaj

Masaj yapmak, kas hasarı nedeniyle bacaklarda meydana gelen ağrıları hafifletmesinin yanı sıra kas hasarı oluşan bölgenin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamakta. Masaj yaparken bitkisel yağların şifasından faydalanmak ise daha iyi sonuçlar alınmasını sağlamakta.

Ufak bir kap içerisine bir cezve de ısıtmış olduğunuz bir miktar zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Karışımı, bacak ağrısının olduğu bölgeye dairesel ve nazik masaj hareketleri ile uygulayın. Elinizle masaj yapabildiğiniz gibi daha etkili sonuç için masaj cihazlarından ya da at kılı fırçasından faydalanabilirsiniz. Bacak ağrısı için masajı her akşam uygulayabilirsiniz.

Bacak Ağrıları için Epsom Tuzu Terapisi

Epsom tuzu içeriğinde bulunan elektrolit magnezyum ile vücuttaki sinir sinyallerini düzenleme de yardımcıdır. Doğal bir terapi görevi gören epsom tuzu, kas gevşetici olarak da kullanılmakta ve bacaklarda oluşan şişkinliği azalmakta ve ağrı ve iltihabı iyileştirme de etkilidir.

Epsom tuzunun doğal şifasından faydalanmak için banyo esnasında ya da geniş bir kaba ılık su ekleyin ve içerisine bir fincan epsom tuzu ilave edin. Bacaklarınızı hazırladığınız su içerisinde yaklaşık 20 dakika bekletin ve düzenli olarak hafta da 3 ya da 4 kez uygulayın.

Hint Yağı ve Limon Suyu Karışımı

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan limon, ağrıyı azaltmada harika bir kaynaktır. Vücudun pH düzeyini korumakta ve iltihap, ağrı gibi sorunlar azaltmada yardımcıdır.

Yarım çay bardağı limon suyunu ve yarım çay bardağı hint yağını karıştırın ve bacak ağrısının bulunduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Hazırladığınız karışımı günde 2 kez uygulayın.

Masaj dışında limon suyu ve bal ile hazırladığınız karışımı tüketerek bacak ağrısını hafifletmek mümkün. Bunun için de 1 adet limonun suyunu sıkın ve 1 çay kaşığı organik bal ile karıştırarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak tüketin.

Zencefil Yağı

Her derde deva olan zencefil, kaslarda oluşan ağrıları azaltmaya ve kan dolaşımını iyileştirme de etkilidir. Zencefilantienflamatuvar özelliği ile iltihaplanmayı ve ağrıları hafifletmede son derece etkilidir.

Bacak ağrısının olduğu bölgeye bir miktar zencefil yağı sürerek dairesel hareketlerle masaj yapın ve her akşam zencefil yağı ile masajı tekrarlayın.

Ağrıları hafifletmek için zencefil çayı tüketerek de vücudunuzu içeriden destekleyebilirsiniz. 1 bardak su ile 2-3 dilim zencefili 10 dakika demleyip bal ya da limonla tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 ya da 3 kez zencefil çayını içebilirsiniz.

Zencefilin kan inceltici özelliği bulunmaktadır. Aşırıtüketiminden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Doğanın Mucizesi Doğal Antibiyotikler başlıklı makalemizde doğal antibiyotik, sağlıklı beslenme ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

97
91 Paylaşım, 97 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir