bahar-yorgunluguna-iyi-gelen-besinler

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler


Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte uyanmakta zorluk çekmeye mi başladınız­­? Gün içerisinde uyku hali ve halsizlik kendini göstermeye başladıysa aman dikkat! Bahar yorgunluğu kapınız çalmaya başlamış olabilir. Tüketeceğiniz bazı besinler ise bahar yorgunluğu ile mücadele etmenize yardım edecektir.

Kırmızı Et

Kas dokudaki koenzim Q10 vücutta enerji metabolizmasında bulunur ve gün içerisinde enerji seviyesinin arttırılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kırmızı etin yanında bol yeşillik tüketilmelisiniz. Ayrıca kırmızı et tüketimi sonrasında bol su içilmelisiniz.

Arı Sütü

Vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri bünyesinde barındırdığı gibi en faydalı aminoasitlerden biri olan triptofanı yoğun bir şekilde içermektedir. Seratoninin yapım aşamasında kullanılmakta olan triptofan maddesi kişide enerjik hissetmeyi destekler. Aynı zamanda zihinsel aktivitelerin kusursuz bir şekilde ilerlemesine de yardımcı olmaktadır.

Muz

Serotonin ve melatonin hormonlarını arttırdığı gibi içerdiği magnezyum ve potasyum sayesinde kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlamaktadır. Muz, yüksek uyku kalitesi sağladığı için gün içerisinde yaşam kalitesini yükseltmeye de yardım eder.

Yumurta

Yüksek protein kalitesi, selenyum, çinko, kalsiyum, demir ve iyot içeriğiyle hem kasları güçlendirir hem de kansızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik, yorgunluk ve uyku hali gibi etkilerin ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Kefir

Kalsiyum, triptofan ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Kefir, kaslarınızın gevşemesine ve melatonin salgısı sağlayarak rahat bir uyku süreci yakalamanıza yardım eder. Yatmadan 2 saat önce kefir tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yemeden Önce Yıkamanız ve Yıkamamanız Gereken Gıdalar başlıklı makalemizde tavuk yıkanır mı, yemeden önce yıkamamanız gereken besinler ve yemeden önce yıkamanız gereken besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
91 Paylaşım, 93 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir