balik-temizlemenin-en-basit-yollari

Balık Temizlemenin En Basit Yolları


Balık yemeğini eminiz ki birçok kişi bayılarak tüketiyor. Peki, balık yemek kadar balık temizlemek bu kadar keyifli mi? Balık temizlemek eğer sizinde kabusunuz ise hemen buraya göz atın. Balık temizlemenin en basit yolları neler, gelin birlikte keşfedelim.

Küçük Balık Temizlemek

Balığın karnını yardığınız parmağınızı balığın içinden çıkarmayın, kuyruğa kadar yürüterek daha sonra kılçığı ileri geri hafif bir şekilde oynatıp yumuşak hareketler ile yerinden çıkarmanız gerekir. Bu balıklar küçük olduğundan dolayı filetoları genelde birbirinden ayırmaya gerek kalmayacaktır. Filetoları açık  ya da kapanmış olarak kullanabilirsiniz.

Sardalya pullu bir balık olmakla birlikte, yine aynı yöntem ile kolay bir şekilde ayıklanır. Fakat ayıklamadan önce parmaklarınız ile pullarını kazıyabilirsiniz. Çünkü bu pullar iri ve yumuşak olduğu için parmak teması ile yerlerinden kolayca ayrılırlar.

Orta Büyüklükte ve Pulsuz Balıklar

Uskumru, istavrit, kolyos ve çinekop gibi orta büyüklükteki pulsuz balıklar ise bıçak yardımı ile temizlenir. Balığın karnına küçük bir kesik attıktan sonra balığın karnı yarılır iç organları dışarı çıkarılarak karnı bir güzel temizlenir. Ayrıca solungaçlarının da koparılarak çıkarılması gerekir. Temizlenmiş balığın içi ve başı bol su ile güzelce yıkanmalı ve karın çevresindeki siyah zarlar ile kan pıhtıları bıçak ucu ile iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Palamut ve torik balıklarının karnını yarmaya bile hiç gerek yoktur. Kuyruğuna atacağınız derince bir bıçak kesiği ile bağırsakların vücuttan ayrılmasını sağlarsınız. Karın az yarılarak bıçak ucu ile iç organların tamamı dışarı atılır. Palamut ve torik gibi balıkları 2 şekilde doğrayabilirsiniz. Birincisi dilimlemek, ikincisi ise fileto çıkarmaktır. Eğer balığı tava ya da yahni yapmak istiyorsanız, balığı 1 parmak kalınlığında dilimleyip kesebilirsiniz. Fırın balık için ise fileto çıkarılması çok daha iyi olacaktır.

Fileto çıkarmak için balığın kuyruk kısmından başlayarak kılçık paralelinde balığı ikiye ayırmanız gerekir. Palamut ve toriğin baş kısmında fazla bir şey olmadığı için kuyruğu ile beraber kesip atabilirsiniz. Eğer lakerda yapmak istiyorsanız, dilimlerin kalınlığı 4 santim olmalıdır. Lakerda için balık temizlenmesi büyük bir itina ve dikkatli işlem gerektirir.

Çingene palamut, uskumru ve kolyoz gibi balıklar yeteri kadar büyük olmadıklarından dolayı dilimleme ya da fileto işlemi yapılmaz. Fakat çingene palamutları karnı yarılarak, sırt derisi kesilmeksizin iki yana açılabilmektedir.

Pullu Balıklar

Pullu balıkların öncelikle pullarının kazınması gerekmektedir. Balık üzerindeki pulları temizlemek için balığı yatırarak kuyruğundan tutmalı ve bıçağı balığın her iki tarafına birkaç kez hafifçe sürtmelisiniz. Balığın derisinin ve etlerinin zedelenmemesi ve balığın kesilmemesi için bıçağı dik tutmanız gerekir. İç organlarının temizlenmesi tıpkı palamutta olduğu gibi olacaktır. Balık büyüklüğüne ve yapılacak yemeğe göre bütün bırakılabilir ya da fileto çıkarılabilir. Pilaki yapmak istiyorsanız, balığı kalın dilimlere bölebilirsiniz. Lüfer balığı boyutuna göre servis edilirken, kofana balığı ise mutlaka fileto şeklinde servis edilmelidir.

Sarıkanat balığı ise lüferin küçüğü olduğu için iki tarafı boyunca bıçak ile çizilerek bütün bırakılmalıdır. Çinekop balığını ise çizmeye bile gerek yoktur.

Sarıkanat, lüfer, levrek, çinekop, kofana, çipura ve özellikle çorbaya uygun olan kırlangıç, öksüz, adabeyi ve iskorpit gibi balıkların kafalarının koparılmaması gerekir. Özellikle ilk grupta saydığımız balık çeşitlerinin yanak ve beyinleri çok daha lezzetlidir.

Tulum Çıkarma

Bazı pullu ya da pulsuz balıkların derisi çok daha kalındır. Mesela sinarit balığı ya da dil balığı bu balık cinsine örnek gösterilebilir. Bu balıkların derisini tamamen çıkarabilirsiniz. Bu işleme tulum çıkartma denmektedir. Bu durumda bıçağınızın ucunu kuyruk kısmından derinin altına sokarak biraz ayırmalı ve sonra oradan tutarak yavaş yavaş yukarı doğru çekmeniz gerekir. Bu işlemlerden sonra akan kan iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Pullu balıkların temizlenmesinde pullar etrafa saçılacaktır. Eğer bu işlemi mutfağınızda yapıyorsanız, etrafı batırmamak için oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bu neden ile dilerseniz balıkçıda balığınızı temizletmeyi tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaza Özel Buzlu Çay Tarifi başlıklı makalemizde çay tarifleri ve pratik tarifler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
86 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir