balkabaginin-faydalari

Balkabağının Bilinmeyen Faydaları


Balkabağı; demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi oldukça önemli mineralleri içermektedir. Balkabağı bu özelliği sayesinde kemik gelişimine ve kansızlığa iyi gelen bir besindir.

Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Balkabağı kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesidir. Doğal lif kaynağı içeriği ile diyet programlarında yer alır. Uzun süre tokluk hissi sağladığı için balkabağı zayıflamaya yardımcı olur. Balkabağı içeriği ile değerli bir meyve özelliğini taşır. İçeriğindeki nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler onu değerli kılar. Vitamin, mineral, diyet lifi, Omega-3 ve antioksidan kaynağı olan balkabağı cilde de çok iyi etkiler sağlar. Beta karoten içeren balkabağı; akciğer, kolon, mesane, serviks, meme ve cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

Sindirim Sistemini Hızlandırıyor

Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlamasını sağlar. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşıyorsanız balkabağı en büyük yardımcınız olacaktır. Bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat tedavisinde de balkabağı kullanılabilir. Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelir ve kandaki yağ oranını düşürür. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine de yardımcı olur. Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığına etkisi büyüktür.

Kemik Gelişimine ve Kansızlığa İyi Geliyor

Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasına katkıda bulunur. Vücudu mikroplardan korur ve bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir. Balkabağı; demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineralleri içerdiği için sağlıklı kemik gelişimini sağlar ve kansızlığa karşı da önemli bir rol oynar. Balkabağının içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısı yenilenir. Balkabağının içeriğindeki çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesi önlenir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalmak İsteyenlere Özel Menü başlıklı makalemizde hamile kalmak ve hamile kalmak için beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
88 Paylaşım, 90 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir