balla-yapilan-sac-maskeleri

Balla Yapılan Saç Maskeleri


Balın faydalarını daha önceki makalelerimizde anlatmıştım. Cilde, saçlara, vücut sağlığına birçok faydası var. Şimdi sırada bal ile hazırlanan saç maskesi hazırlamakta. Bal içerikli tarifleri hazırlarken mümkün olduğunca işlenmemiş (saf) ve organik bal kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde çok daha hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte karşınızda evde hazırlayabileceğiniz balla yapılan saç maskeleri

Kuru/Hasarlı Saçlar için Zeytinyağı ve Ballı Saç Maskesi

İhtiyacımız Olan Malzemeler:

# 1/2 su bardağı bal

# 1/4 su bardağı zeytinyağı

Balı tek başına saçta kullanmanız zor olabilir. Bu nedenden dolayı içerisine bir miktar zeytinyağı kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda zeytinyağının saça faydasından da yararlanmış olursunuz. Malzemelerin hepsini karıştırın ve ocağın üzerinde birkaç saniye ılıtarak güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı kafa derinizden saçlarınızın ucuna kadar masaj yaparak uygulayın. Daha sonra streç film ile saçınızı sarın ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından saçınızı kullandığınız şampuanla yıkayabilirsiniz.

Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Zamanla 2 haftada 1’de düşürebilirsiniz.

Yoğurt ve Ballı Saç Maskesi

Yoğurdun hem cilde hem de saça faydaları saymakla bitmez. Yoğurdun içerisindeki proteinler saçı besler ve güçlendirir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# 2 yemek kaşığı yoğurt

# 1/2 yemek kaşığı bal

# 1/2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Bu maskede saçınızın uzunluğuna göre Hindistan cevizi yağını azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saçınızı hem pürüzsüz bir hale getirir hem de parlamasını sağlar. Tüm malzemeleri güzelce karıştırın ve saç derinizden itibaren saçınıza masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Muz ve Ballı Saç Maskesi

Özellikle kafa derinizin kaşınmasından şikayetçi oluyorsanız muz sorununuzun çözümü olacaktır. Muz, kafa derinizi yatıştıracak ve aynı zamanda saçlarınızı nemlendirecektir.

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

# 1/2 su bardağı bal

# 2 adet olgun muz

# 1/2 su bardağı zeytinyağı

Tüm malzemeleri güzel bir şekilde karıştırın ve mikserden geçirin. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika boyunca saçınızı streç filmle sararak bekleyin. Daha sonra saçınızı şampuanlayıp yıkayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Avokado İle Güzellik Sırları başlıklı makalemizde avokado cilt maskesi, avokado saç maskesi ve doğal cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
80 Paylaşım, 82 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir