batik-olusumunu-onlemek-icin-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Batık Oluşumunu Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


‘Batıklar neden olur?’sorusunun temelde aslında tek bir cevabı vardır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen yöntemler sırasında yapılan hatalar… Fakat hassas bir cilt yapısına sahipseniz ortada herhangi bir hata olmasa bile epilasyon sonrası cildinizde sivilce ve batıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Batık Oluşumunu Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bacakları jilet ile alma yöntemi en hızlı, en kolay ve en bütçe dostu yöntem olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Fakat bu hızlı yöntemi tercih ettiğiniz zaman aslında cildinize çok daha fazla özen göstermeniz gerekir. Çünkü sıklıkla jilet kullanmak cildi tahriş ettiği gibi aynı zamanda batık oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu herkeste böyle olacağı anlamını taşımaz tabi ki, kişinin cilt yapısı ile de ilgilidir.

Tüylerin fazla uzamasını beklemeden onlardan kurtulmanız gerekir. Aksi halde uzun kıllar alınırken kırılabilir ki bu durumda batığa zemin hazırlar.

Eğer istenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda yapıyorsanız ya da yaptırıyorsanız, mutlaka ama mutlaka tüylerin çıkış yönüne doğru işlemin yapıldığından emin olmanız gerekir.

Batık oluştuğunu gördüğünüz zaman asla kılı tırnağınız ile ya da başka bir alet ile çıkarmaya çalışmayın. Bu yöntemler batığı yok etmediği gibi, aynı zamanda yara haline gelmesine de neden olabilmektedir.

Ağda sonrası nemlendirici krem ve losyonlar kullanmalısınız. Bu noktada tüylerin zamanla azalmasına yardımcı olan tüy azaltıcı kremleri denemenizde fayda var.

Banyo esnasında orta sertlikte bir kese kullanarak kese yapmak çok faydalıdır. Bu sayede ölü/kirli tabakadan cildi arındırmış ve gözeneklerin açılmasını sağlamış olacaksınız. Kese yapmak ya da peeling ürünleri kullanmak batık oluşumunu büyük bir oranda önlemektedir. Çünkü batıklar genel olarak kendini hızla yenileyen fakat üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde çok daha fazla oluşur.

Kuru kese batıklar için en çok tercih edilen ve en etkili yöntemlerden biri olarak kullanılmaktadır. Fakat kuru kesenin cilde zarar verdiğini de asla unutmamak gerekir. Hele ki hassas bir cilde sahipseniz, o zaman batıklardan kurtulmak isterken cildinizi çok daha fazla tahriş edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Koltuk Altı Kararmasına Son başlıklı makalemizde koltuk altı bakımı ve koltuk altı kararması hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

115
113 Paylaşım, 115 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir