Batıl İnançların Evliliklere Etkisi


Bir çoğumuz saçma bulsak bile, kendimize ait ya da geçmişten bugüne gelen bazı batıl inançlara inanıyoruz. Hatta bu batıl inançların yerine getirilmemesi durumunda başına uğursuzluk geleceğine inanan insanlarda çok! Peki, batıl inançların evliliklere etkisi hakkında bilginiz var mı?

Gelin ve damat adayları bu yazımız tam size göre, bence okumalısınız. 🙂

İşte, batıl inançların evliliklere etkisi ….

 • Nikah kıyılırken ayağa basma geleneğini herkes bilir. Ayağa ilk kim basarsa, evde o kişinin hükmünün geçeceğine inanılır. (Gelinler en sevdiğiniz kısımlardan biri bu biliyorum. 🙂 )
 • Geçmişte evlenen çifte pirinç atma geleneği çok önemliydi ve bereket getirdiğine inanılırdı. Fakat modern hayata ayak uyduran çiftler pirinç yerine konfetileri tercih ediyor.
 • Ev sahibi olan kişinin kendi düğün gününün akşamında hapşırması bazı bölgelerde şans getirdiğine inanılmaktadır.
 • Eski Yunan’dan bir örnek verelim… Evlenen kız, evliliğin takdis edilmesi için çocukluğundan kalan oyuncaklarını tanrılarına sunarmış.
 • Bazı ilkel kavimlerde ise ölüm cezasına çarptırılan bir kişiyle evlenmek isteyen kız sayesinde cezalı kişi bağışlanıyormuş.
 • Bulgar Dağı Yörüklerinde ise nişanlanacak erkek, kız evine gelirmiş ve kızın kardeşleri tarafından bir güzel dövülürmüş. Niye mi? Bu sayede evliliğin barış içinde olacağına ve uğur getireceğine inanılırmış. (Damat adaylarının gözlerini korkuttuk sanırım. 😉 )
 • Bir diğer ilginç inanç ise kimi toplumlarda kadınların tüm vücutlarını hayatları boyunca yalnızca bir kez yıkıyor olmalı. Ne zaman mı? Düğünden önceki sabah! 😀
 • Damadın veya gelinin kendi doğum gününde evlenmesinin de şanssızlık getirebileceğine inanılıyor.
 • Düğüne çağrılan davetlilerin toplamı çift sayıda olmalıymış. Bu evliliğe şans getiriyormuş. (O değil de, şans getiren rakamlar genelde tek olmaz mıydı?)
 • Cuma günlerinin aşk hayatı için iyi olduğuna inanılırdı ve bu günde yapılan evliliklerin daha uzun sürdüğüne inanılırdı. Bir zamanlar seremoniler için bile özellikle bugün tercih edilirmiş.
 • Eskiden Romalılar arasında bir inanışa göre Mayıs ayı yaşlılar için kutsal sayılırmış. Bu sebepten dolayı genç sevgililer Mayıs ayında düğün yapmaktan kaçınırmış.

Belki de daha önce duymadığınız ya da sizin bile inandığınız batıl inançları paylaştık. 🙂 Artık inanıp inanmamak size kalmış. 🙂

Mutluluklar…

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde cinsellik, evlilik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

92
92 paylasim, 92 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı