bebeklerde-ilk-banyo

Bebeğinizin İlk Banyosu


Bebeğinizin ilk banyosu gerçek bir dönüm noktası olacaktır. Sürekli hareket halinde olan, kaygan tenli ve bazen çığlık atan bebeğinizi temizlemek deneyim gerektirir. Sakin olun. Zamanla diğer banyo maceralarınız daha kolay ve bebeğiniz için daha keyifli bir hale dönüşecek.

Yeni doğan bebeğinize ne kadar sıklıkta banyo yaptırmalısınız?

Yeni doğan bebeğiniz için bebek bezi alanını iyi bir şekilde temiz tutarak ve elleri ile yüzünü günde birçok kez yıkadığınız taktirde haftada 2 ya da 3 kere yıkamanız yeterli olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğinize Sünger Banyosu Yaptırmak

Bebeğinizin göbek bağı düşmeden önce yani doğumdan 10 gün ila 3 hafta sonra, göbek bağının ıslanmasını engellemek için sabun banyosu yaptırmak çok daha iyidir.

Yöntemi:

# Bebeğinizi yumuşak ve düz bir zemine nazikçe yatırın. Buraya sereceğiniz temiz bir havlu işinizi görecektir.

# Bir leğen, sıcak su ve bir sünger veya el bezini hazırda yakınınızda bulundurun.

# Bebeğinizi sıcacık sarılı olarak tutun ve tek seferde bir kolunu-bacağını açıkta tutun. Arından nazikçe bebeğinizi yıkayın.

# Yıkadığınız bölgeyi nazik bir şekilde kurulayın ve sonraki kola-bacağa geçin. Burayı da aynı şekilde nazikçe yıkayın ve kurulayın.

# Yanlışlıkla bebeğinizi yıkarken göbek bağını ıslatırsanız onu nazik bir şekilde kurulamak için yalnızca havlu kullanın ve hafif hareketlerle nemini alın.

Yeni Doğan Bebeğin Saçı Nasıl Yıkanır?

Her bebek saçlarının tamamı kafasında olarak doğacak kadar şanslı olmayabilir. Fakat bebeğinizin saçları var ise saçını gereken şekilde göz yakmayan yumuşak bir bebek şampuanı ile nazikçe yıkayın.

Bebeğinizin saçına az miktarda şampuan sürün ve şampuanı nazikçe masaj yaparak yedirin. Kısa süre boyunca şampuanlı bir şekilde bebeğinizi bekletin ve sonrasında durulayarak köpükleri giderin.

Bebeğinizin vücudunu ilk olarak yıkayın, daha sonrasında ise saçlarını yıkayın. Bu sayede saçı temizlenen bebeğiniz sabunlu suda oturmak zorunda kalmayacak ve kirli suya maruz kalmayacaktır. Suyun sıcaklığını ise bileğinizin içi ya da dirseğiniz ile ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, bebeklerin cildi çok hassastır ve size fazla sıcak gelmese bile onlara dokunabilir.

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığı Yenmek İçin Besinler başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, unutkanlığa iyi gelen besinler ve unutkanlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

78
75 Paylaşım, 78 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir