bebek-pudrasindaki-tehlike

Bebek Pudrasındaki Tehlike


Özellikle yaz aylarında çok daha fazla ihtiyaç duyulan bebeklerin ciltlerinde ortaya çıkan pişiklerde sıkça kullanılan pudradaki tozun, akciğerlere inebileceği uyarısı uzmanlar tarafından yapıldı.

Bebeklerdeki pişik problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılan bebek pudraları konusunda ailelerin ekstra dikkatli olması gerekiyor.

Bebek Pudrasındaki Tehlike Dikkate Alınmalı

Pudra toz halinde bir yapıda olduğu için dökülürken bebeğin akciğerlerine kadar inebilmektedir. Bu durumda akciğere yabancı bir cisim etkisi yaratabiliyor. Pudranın yapısı toz halde olduğu için koltuk altı, boyun altı, genital bölge ve kıvrım yerlerinde birikme yapabiliyor. Bu birikimin sonucunda ise ikinci enfeksiyonların o bölgelerde yer edinmesine sebep olabiliyor. Uzmanlara göre, çocuk sağlığında ve çocukların cilt bakımında kesinlikle pudraya yer verilmemelidir.

Sıcak hava nedeni  ve aşırı alt bezi kullanımı sebebi ile bebeklerde isilik ve pişik problemleri ile sık sık karşılaşmak mümkündür. Uzmanlara göre, pudranın pişik tedavisinde hiçbir yeri bulunmamaktadır. Hatta yapılan incelemelere göre bebeklerde pudra kullanılsa bile pişik problemi yaşanabilmektedir.

Pişik Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde pişik sorunu ile karşılaşılmaması için sık sık alt değiştirme yapılması önemlidir. Bebeğin cildinin idrarla uzun süre temas halinde bulunmaması gerekir. Bebeğin altı kuru tutulmalıdır. Bebeğin bezi değiştirilirken en az 15 dakika kadar hava ile temas ederek nefes alması önerilmektedir.

Zeytinyağı Yerine Bebek Yağı

Pişik oluşumunu önlemek için zeytinyağı yerine bebek yağının kullanılması çok daha etkili olacaktır. Evde kullanılan zeytinyağının ağzı açık kaldığı zaman ya da zeytinyağı evde yapıldığı zaman PH değeri ayarlanmamaktadır. Bebek cildi için uygun PH değerinin olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da bebek yağı kullanımının cilt sağlığı için daha uygundur.

Elbette ki sadece pişik ve isilik değil, güneş alerjilerine karşı da ailelerin dikkatli olması gerekiyor. Bebeğinizin bulunduğu ortamın ısısı 28 derecenin üzerinde olmamalıdır. Bebeğinize pamuklu ve teri çeken kıyafetleri giydirerek cilt sorunlarını önleyebilirsiniz.

Ayrıca terleyen bebeklerin yalnızca su ile temizlenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, aksi bir durum halinde isilik gibi cilt sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurgulamaktadır.

Bebeğinizin sağlığı sizin mutluluğunuz olacaktır. 🙂

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Öneriler başlıklı makalemizde ağız ve diş sağlığı, bebek ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
76 paylasim, 80 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı