bebeklerde-gobek-bagi-bakimi

Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı?


Yeni doğum yapan annelerin çok merak ettiği konulardan biri ile tekrardan karşınızdayız. Özellikle bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken ve doğru bir şekilde hareket edilmesi gereken sorulardan biri  ‘bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılmalı?’ sorusunun yanıtıdır.

Normal şartlarda bir bebeğin göbek bağı doğumdan sonra 2 hafta içerisinde düşmektedir. Fakat buradaki en önemli nokta, bu süre içerisinde göbek bağı bakımının dikkatli bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır.

Her Bez Değişiminde Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Bebeğin göbek bağı, mavi beyaz karışımı bir renktedir ve bu renk siyaha dönerek kurumaya başlar. Yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde de bu bağ düşer. Bebeğinizin her bez değişiminde göbek bağını %70’i alkol içeren solüsyonlar ile mutlaka temizlemeniz gerekir. Göbek bağı idrar ya da dışkı ile kirlenmiş olabilir. Ya da göbek bağının yapışkan bir hale geldiğini görebilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda kaynattığınız ılık ve temiz su ile bebeğinizin göbek bağını nazik bir şekilde temizlemelisiniz. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra ise emici bir bez veya kağıt havlu ile göbek bağındaki ıslaklığı durulayınız. Hemen bezleyip bebeğin altını kapatmadan önce göbek bağını birkaç dakika havalandırarak kurumasını sağlayınız.

bebeklerde-gobek-bagi-bakimi-nasil-yapilmali-1

Hava İle Temas Etmesini Sağlayın

Göbek bağının kuruluğunu sağlamak için hava ile temas etmesini sağlamalısınız. Bunu yapabilmek için ise bebek bezinin göbek bağını kapatmayacak bir şekilde hafif aşağı doğru kıvırarak bağlamanız çok daha doğru olacaktır. Özellikle sıcak havalarda, hava sirkülasyonunu arttırabilmek için bebeğinize tulum gibi giysiler yerine göbeğini açıkta bırakacak tişörtleri giydirmenizi öneriyoruz.

UYARI : Göbek bağını koparmak için hiçbir şekilde müdahale etmeyiniz. Göbek bağının kendi kendine kuruyup düşmesini beklemeniz gerekiyor.

Göbek bağı temizliğinde banyo süngerini tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Ufak Çaplı Kanamalar Normal

İyileşme sürecine giren göbek bağının kenarında ufak çaplı bir kan görmeniz normal bir durumdur. Tehlikeli olan durumlar ise;

Enfeksiyon halinde göbek bağından ve tabanından irin gelmesi

Kötü kokması

Etrafındaki ciltte kızarıklık

Şişlik veya ödem

gibi belirtilerde mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Kasınız İle Doğru Orantıda Su İçmeyi İhmal Etmeyin! başlıklı makalemizde egzersiz ve su içmenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

107
102 Paylaşım, 107 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir