bebeklerde-inmemis-testis-sendromu

Bebeklerde İnmemiş Testis Sendromu


Yeni doğan erkek bebeklerde çoğunlukla çocuk doktorları, bebeğin testislerinin torbada olup olmadığını kontrol eder ve bu konuda aileyi bilgilendirmeye çalışır. Hiçbir şekilde tanı konamayan ve durumu anlaşılamayan bebeklerin ise ileri ki zamanlarda baba olabilme ihtimalleri konusunda birtakım sorunlar yaşayabileceklerinin bilinmesi gerekir. Bu sebepten dolayı bebeklerde inmemiş testis sendromu konusunda özellikle ailelerin dikkatli olması gerekir.

Özellikle yeni doğum yapan anneler, yeni doğan bebeklerinin yumurtalarının(testislerinin) yerinde olup olmadığını, torbalarında ki gelişme durumunu ve genital bölgesinde herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Kısacası bebeğini sürekli gözlem altında tutmalıdır. Herhangi bir şüphe duyulduğu anda ise hemen bir üroloji uzmanına başvurarak ya da çocuk cerrahına danışarak, bebeğinizi doktora göstermeli ve istenen tüm kontrolleri yaptırmanız gerekir.

bebeklerde-inmemis-testis-sendromu-1

Uzman doktor bebeğinizi kontrol ettiğinde inmemiş testis olup olmadığını belirleyebilir. İnmemiş testisin tek ya da iki taraflı olduğunu önce el muayenesi ile kesin bir şekilde belirler. Eğer ki gerekli görülürse ve teşhisten emin olunmak istenirse o zaman ileri düzeydeki testlere başvurulması gerekir.

Muayene sırasında doktor tarafından hissedilmeyen inmemiş testisleri saptayabilmek için ise kasık ultrasonu teşhislerde en sık tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir. Aynı zamanda özellikle bebeğin ileriki yaşlarında tomografi ya da magnetik rezonans görüntüleme işlemleri gibi testlerde yapılması sağlanarak daha detaylı bir şekilde kontrol sağlanabilir.

Laparoskopi yöntemi ise inmemiş testis sendromunu teşhis etmede kullanılan bir diğer önemli araştırma yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulanacak olan bu işlemde ise hasta erkek bebeğin göbeğinden açılacak olan bir delik yolu ile testislerin varlığı ve yeri optik aletler eşliğinde araştırılır ve herhangi bir anormallik durumunun olup olmadığı uzman doktorlarca gözlemlenir. Bu aşamada ise testosteron seviyelerinin saptanmasını sağlanır. Ardından da hormon testi ile iki taraflı inmemiş testislerin olup olmadığı incelenir.

İnmemiş testis sendromu tanısı konulan hasta erkek bebeğe cerrahi müdahale yapılması şarttır. Hastalığın öğrenilmesinden sonra 6-12 ay içerisinde ameliyatın yapılması gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın medikal tedavi ile başarı olasılığının yüksek olmadığı kanıtlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Vücuttaki Şişkinlik Hissi Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde şişkinlik nasıl geçer ve şişkinlik neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

89
85 Paylaşım, 89 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir