Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı Zararlı Mı?


Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan birine değinmek istedim. Eğer bebek sahibiyseniz ya da bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, bazı önemli noktalara vakıf olmanız gerekiyor demektir. Peki, kafalarda her zaman bir soru işareti yaratan konulardan biri olan bebeklerde parmak emme alışkanlığı zararlı mı?

Bu soruya mantıklı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek için uzmanların görüşlerini inceledik. Çocukların ilk yaşlarda çiğneme eylemini yapamadıkları için emmeyi bir gereksinim haline getirdiklerini ve bu refleks sayesinde rahatladıklarını öğrendik.

Parmak emme alışkanlığı doğumdan itibaren 3-4 yaşlarına kadar görülebilmektedir. Bebeklerin çoğu başparmaklarını emer. (Sizinde hemen aklınıza bebekliğiniz geldi öyle değil mi? Ben hatırlıyorum mesela, uyuşurdu artık parmağım. 🙂 )

Bebekliğinde emme ihtiyacını tatmin edebilmek için parmağını emen bir çocuk daha sonra 1-1,5 yaşlarında ise anne memesine olan özlemini gidermek ve rahatlayabilmek için parmağını emmeye devam eder. Bebekler uykusu geldiği zaman, canı sıkıldığında kendini oyalamak istediğinde, tedirgin olduğunda ve annesinden ayrıldığı zamanlarda parmak emme davranışında bulunabilmektedir.

Gelelim asıl konuyaBebeklerde parmak emme alışkanlığı zararlı mı?

Uzmanların görüşlerine göre parmak emme davranışı çocuğun diş yapısının şekillenmesinde olumsuz etki gösteriyor. Fakat ileriki yaşlarda çocukta parmak emme alışkanlığının devam etmesi anne-çocuk arasındaki ilişkinin yetersizliğini ve çocuktaki güven duygusunun zayıfladığını gösteriyor.

Emme eylemi ile üstteki dişler ileri itiliyor, alttaki dişlerde geriye itiliyor. Bu durumda alt çenenin geride konumlanmasını neden olmaktadır. Damak ve diş yapısının dengesini bozan emme davranışı sonrasında konuşma bozukluğu ve çene kapanışın estetik açıdan hoş görünmemesine neden oluyor.

Eğer ki, bu dönemde erken çözüm bulunmazsa daimi dişlerin çıkmaya başladığı 7-8 yaşlarda çok daha karmaşık bir tedavi sizi ve çocuğunuzu bekliyor olacaktır. Çocuğunuzun kapanış ve eklem sorunları ile mücadele etmesini istemiyorsanız mutlaka göz ve işitme kontrollerini ihmal etmediğiniz gibi ağız yapısının kontrollerini de yaptırmalısınız.

Ne kadar masum, tatlı ve tam sosyal medyada paylaşılacak bir poz olarak görünse de bebeğinizin 1-1,5 yaşından sonra parmak emme alışkanlığını yenmesini sağlamalısınız.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim… 🙂

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Yüzüstü Yatırılması Doğru Mu? başlıklı makalemizde bebek, bebekler nasıl uyutulmalı ve bebekler nasıl yatırılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

106
111 paylasim, 106 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı