bebeklerde-uyku-duzeni

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?


‘Uyusun da büyüsün’ ninnisindeki bu cümlenin doğruluğunu reddetsek haksızlık olur. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için doğru zamanlarda ve doğru sürelerde uyku uyumaları gerekmektedir.

0-4 AY ARASI BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

0-4 ay arasındaki bebekler günde yalnızca 1 ya da 2 saat uyanık kalabilir. Bu yüzden gündüz uykuları da buna göre belirlenmelidir. Bu ay arasındaki bebeklerin doğru bir gündüz uykusu 4 evreden oluşmaktadır. Tabi bu uykuların süreleri belirsiz olabilir.

Gece uykuları ise emzirmeler ya da bebeğin altını değiştirme ile bölünebilir. Bu aylar arasında olan bebeklerin kesintisiz bir uyku uyuması beklenmez, fakat daha rahat uyku uyumaları için uzmanlar annelere, bebeklerin kundakta uyutmalarını tavsiye ediyor.

Bebeğiniz ilk doğduğu günden itibaren uyku rutinine alışırsa, uyku saati geldiği anda bebeğin beynine iletilecek uyku mesajı ile daha düzenli ve çok rahat uyumalarını sağlayabilirsiniz. Bu aylar bebeklerin gelişimi için çok önemli olduğundan dolayı uyku düzenlerine çok daha fazla dikkat etmek ve uykularını almasını sağlamak gerekir. Bunu yaparken de bebeğinizi şimdiden kendi yatağında, emzirmeden ve sallamadan uyuyabilmesini öğretmeniz gerekmektedir.

DOĞRU UYKU ORTAMI NASILDIR?

Bebekler elbette ki huzurlu ve sessiz bir ortamı severler. Ancak günlük yaşantınızda bebeğinizle birlikte yolda ya da misafirlikte zorlanmak istemiyorsanız, hafif gürültülü bir ortamda bile uyumalarını öğretmeniz gerekir.

Özellikle bu aylar arasında olan bebeklerin çok daha rahat ve sağlıklı uyku uyumalarını istiyorsanız, bebeğinizi kundaklayarak sarabilir ve kendi yatağında bırakarak aynı zamanda da hafif bir müzik eşliğinde bebeğinizin rahatlamasını ve derin bir uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için illa ki müzik çalarınızın olmasına gerek yok. Pek çok bebek mağazalarında bebeklerin rahatlaması sağlayan ve ses çıkaran çok çeşitli oyuncaklara ulaşabilir, dilediğiniz gibi satın alabilirsiniz.

DOĞRU UYKU İLE SAĞLIKLI YAŞAM MÜMKÜN

Bebeğiniz için doğru bir uyku düzeni sağlarsanız, büyüme evrelerinde ve ileriki yaşamlarında çok daha sağlıklı bir hayatı ona hediye etmiş olacaksınız.

Bu yazımda bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalıdır? konusuna değindim. Bebeğinizde uyku problemi varsa, ne yaptıysanız uyutamadıysanız doktora danışmanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Uyku Sorununa Doğal Çözümler başlıklı makalemizde bitkisel tedavi, uyku sorunu ve uykusuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
92 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir