bebeklerin-yuzustu-yatirilmasi-dogru-mu

Bebeklerin Yüzüstü Yatırılması Doğru Mu?


Bebeğin yaşam kalitesi ve sağlığı açısından büyük bir önem teşkil eden uyku pozisyonu doğru bir şekilde sağlanmadığında, bebeğin nefes yollarının kapanması söz konusu olabilir ve boğulma ya da ani bebek ölümü yaşanabilir. Peki, bebeklerin yüzüstü yatırılması doğru mu?

Bu konuda hem anne adaylarını hem de bebek sahibi olan anneleri merakta bırakmak istemedik ve sizin için uzman görüşlerini inceledik. Uzmanlara göre en iyi uyku pozisyonunun sırtüstü olduğu ifade ediliyor. Ebeveyn olarak kulaktan dolma bilgilerle bebeğinizi riske atmak yerine bebeklerin yüzüstü yatırılması doğru mu konusunda kafanızdaki soru işaretlerini gidermek istiyoruz. Bebeğin yüzüstü, yan ve çok yumuşak bir yatakta yatırılması ve ebeveyn ile birlikte uyuması hayatına mal olabilir. En yüksek risk faktörlerinden biri olan bu durumda bebeklerin en az riski taşıyan sırtüstü pozisyonda uyuması sağlanmalıdır. Bazı ebeveynler maalesef ki bebeğin kusmuğu ile boğulmasından yana büyük bir korku yaşadığı için bebeklerini sırtüstü yatırmaktan kaçınabiliyor. Fakat şunu unutmamanız gerekiyor hanımlar! Sırtüstü yatış sebebi ile kusarak boğulma riski, yüzüstü yatış ile gerçekleşen ani ölüm riskine göre çok daha az bir orana sahiptir. Yani ebeveynler olarak bu riski minimuma indirmek için bebeklerin uyku saatlerinde doğru tercihi sırtüstü pozisyondan yana kullanmalısınız. Bazı bebeklerin zaman içerisinde kendilerine has bir uyku pozisyonu aldığı da doğrudur. Kimi bebekler sırtüstü kimisi ise yan yatmaktan hoşlanır. Hatta bazı bebekler sırtüstü pozisyonda uyumaya alıştığında siz o bebeği yan yatırdığınız zaman ne kadar huzursuz olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Bebekler zaman geçtikçe çok daha fazla hareketlenmeye ve dönmeye başlar. Bu dönemde bebekler, kendilerini en rahat hissettikleri uyku pozisyonu için size direnebilir. Siz iyi bir ebeveyn olarak bebeğiniz hangi pozisyona yönelirse yönelsin, bebeğiniz için en güvenilir uyuma şekli olan sırtüstü pozisyonuna getirmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu yazımız hem uyku pozisyonu seçmede kararsız kalan ebeveynlere hem de bebek sahibi olmak için sabırsızlanan heyecan dolu anne-baba adaylarına gelsin. Artık bebeğiniz için en iyi uyku pozisyonunu biliyorsunuz. Bebeğinize sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür dilerim. 🙂

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ateş Düşürme başlıklı makalemizde ateş düşürme, bebek ve bebek ateşi nasıl düşer hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

100
105 paylasim, 100 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı