beyninizi-guclendiren-besinler

Beyninizi Güçlendiren Besinler


Gün içerisinde belirli bir rutinde yaşadığımız stres, çalışma temposu, tükettiğimiz besinler, yaşam alışkanlıklarımız beynimizin işleyişini olumsuz yönde etkileyerek ileride yaşanacak sağlık problemleri oluşmasına zemin hazırlıyor ve aslında kolay şekilde üstesinden gelebileceğimiz bir problemin bile sorun haline getirmemize olanak sağlıyor.

Beslenme düzeninizi yaşam standardınıza uygulayıp beyninizi güçlendiren besinler ile ileride doğabilecek herhangi bir sağlık sorununun önüne geçmiş olursunuz. Peki, beyninizi güçlendiren besinler nelerdir?

Havuç: Beynin metabolizmasını daha dinç hale getirerek, hatırlamanızı güçlendirir ve eğer çok çabuk unuttuğunuzu aklınızda tutamadığınızı düşünüyorsanız havucu rendeleyerek üzerine bir miktar zeytinyağı ekleyerek tüketmeyi deneyin birde.

Yumurta: Beslenme açısından büyük önem taşıyan yumurtayı isterseniz omlet isterseniz de su da haşlayarak tüketin. Protein açısından yüksek derece de önemli olan yumurta hafızanızı güçlendirme de etkilidir. Yumurta’ nın içerisinde bulunan A, B1, B2, D ve E vitaminleri özellikle çocukların gelişiminde çok etkiye sahiptir.

Kimyon Çayı: Beynin işleyişinin, üretkenliğinin arttırılması için uzmanlar kimyon içerisindeki yağların sinir sistemini uyararak kimyon çayı tüketimini desteklemektedirler. Günde 1 kez bir fincan sıcak suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kimyon ilave ederek tüketebilirsiniz. Kimyon çayının dışında aynı etkiyi zencefil yiyerek de sağlayabilirsiniz.

Ananas: Hafızanın güçlenmesini sağlayan ananas, içeriğindeki antioksidan, mineraller ve C vitamini sayesinde vücudunuzun su dengesini de sağlayarak beynin dinç olmasını sağlar. Lif bakımından da zengin olan ananası günde iki dilim tüketebilirsiniz.

Yer Fıstığı: İçerisinde bulunan bol miktarda kolin sayesinde beynin nörotransmitterlerinin desteklenmesinde önemli bir katkıya sahiptir. Günde 8-10 adet tükettiğiniz yerfıstığı beynin gelişiminde ve işleyişinde oldukça yararlıdır. Yer Fıstığı ayrıca içerisinde bulunan omega yağ asitleri sayesinde faydalı yağların vücudunuzda depolanmasını desteklerken aynı zamanda unutkanlığa da iyi gelmektedir.

Ceviz: Beslenmenizde olmazsa olmaz ceviz mutlaka bir ara öğününüzde bulunmalıdır. Ceviz içerdiği omega 3 ve 6 yağ asitleriyle beyninizi güçlendirecek ve hafızanızı kuvvetlendiren en önemli besin öğesidir. Gün içerisinde 4-5 adet ceviz tüketmeniz hafıza kaybınıza ve unutkanlığınıza iyi gelecektir.

Yaban Mersini: İçeriğinde bol miktarda bulunan polifenol sayesinde beynin hücrelerine nüfus eden serbest radikallere karşı savaşır. Özellikle beyindeki yeni oluşan bağlantıları da desteklemesi ile bilinir.

Kara Üzüm: Hafızanızın berraklaşması için beynin ihtiyacı olan bütün mineralleri sağlayarak hafızanın güçlenmesinde etkin olarak rol alır. Her gün 10-15 adet tüketebileceğiniz kara üzüm demir sağlayıcı ve kan yapıcı etkisine de sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Sonbahar Diyeti Nasıl Uygulanmalı başlıklı makalemizde diyet, metabolizma hızlandırma ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
83 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir