Beyninizi Güçlendirmenin 15 Altın Kuralı


Vücudunuz için gereken özeni gösteriyorsunuz peki beyninizin dinç kalması, daha iyi çalışması için dikkat etmeniz gereken noktaları ve beyin egzersizlerini biliyor ve uyguluyor musunuz? Hayır mı? O zaman sizi hemen buraya alalım ve beyin egzersizi ile beyninizi canlandırmaya hemen başlayalım.

Beyninizi Güçlendirmenin 15 Altın Kuralı;

1 -) Açık havada en az yarım saat gerçekleştireceğiniz tempolu bir yürüyüş beynin kuvvetlenmesini olumlu yönde etkiliyor. Yaratıcılığınızı canlandırmak, bir proje üzerinde düşünmek, önemli kararlara adım atmak üzere iseniz sizi şöyle bir açık havada tempolu bir yürüyüşe alalım bir de öyle deneyin 😉

2 -) Beyninizi daha canlı tutmak için akıl oyunları birebir. Bunun için özellikle su doku, satranç, bulmaca gibi oyunlarla beyninizi zinde tutun.

3 -) Bir gün içerisinde aklınızda binlerce düşünce geçer ve hayatınız bu düşüncelere göre şekillenir. Olumlu düşünmeyi ihmal etmeyin çünkü en çok hangi düşüncelerde yoğunlaşırsanız hayatınızda o düşünceleri çoğaltırsınız.

4 -) Alışkanlık edindiğiniz davranışları veya her gün aynı şekilde kullandığınız eşyaları farklı şekilde kullanmayı deneyin. Örneğin çantanızı sol kolunuzla taşıyorsanız sağ kolunuzla taşıyın ya da telefonla konuşurken sağ elinizle tutarak konuşuyorsanız sol elinizi kullanın.

5 -) Sizden farklı düşüncelere sahip olan insanlarla muhabbet edin. Sizden farklı düşünen insanlarla sohbet etmek beyninizi geliştirdiğini unutmayın.

6 -) Monoton bir hayat beyni yoran etkenlerin başında gelir. Yaşamınıza kattığınız renkler ile beyninizin daha iyi çalışmasını sağlayın.

7 -) Fiziksel olarak zinde olmanız beyninizin de zinde olmasını sağlar. Uzun süre hareketsiz kalıp televizyon izlemek, bilgisayar başında vakit geçirmek beyninizin de hareketsiz kalmasını neden olur. Mutlaka vücudunuz ihtiyacı olan suyu tüketerek metabolizmanızı hızlandırın ve spor yaparak formda kalmaya dikkat edin.

8 -) Yabancı bir dilden yeni birkaç kelime öğrenerek günlük hayatınızda kullanın. Yeni bir kelime öğrenmek beynin kuvvetlenmesini sağlıyor.

9 -) Entelektüel yanınızı geliştirmek ve beyninizi beslemek için iyi bir özdeyiş antolojisi okuyun.

10 -) Kuvvetli ve dingin bir beyin için iyi bir uyku olmazsa olmazdır. Eğer çok uyuyorum diye düşünüyorsanız Einstein’ın 10 saatten fazla uyuduğu söyleniyor bizden söylemesi 😉

11 -) Klasik bir müzik açın ve dinlerken bir süre için gözlerinizi kapatın. Klasik müziği dinlerken müziğin beyni kuvvetlendirme açısından bir hayli katkısı olduğu iddia edilmektedir.

12 -) Devamlı televizyon izleyerek beyninizi köreltmeyin. Kullanılmayan organ körelmeye mahkumdur bunu unutmayın.

13 -) Eğer ders çalışıyorsanız ilk öğrendiğiniz, son öğrendiğiniz, ilginç bulduğunuz bölümler ve sık sık tekrar ettikleriniz akılda en çok kalanlardır.  Kısa aralar vererek (tabi aşırıya kaçmamak şartıyla) ders çalışmak daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

14 -) Görsel algınızı ve estetik algınızı geliştirmek için her gün güzel bir resim ya da fotoğrafa bakarak detaylı bir şekilde inceleyin.

15 -) Unutmadan, beynimizi en iyi çalıştırmak için kullanacağımız en iyi organ yine beynimizdir ve kafanızı bu hafta nasıl daha iyi nasıl çalıştırabileceğinizi düşünerek başlayın… 😉

Bir önceki yazımız olan Sabah İnsanı Olmak başlıklı makalemizde egzersiz, sağlık ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

98
94 paylasim, 98 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı