Bipolar Bozukluk ve Belirtileri


Bipolar bozukluk aslında eskiden bilinen adıyla manik depresif bozukluk, manik atak olarak bilinir ve bipolar bozukluk, bireyin duygudurum bozuklukları sebebiyle içinde bulunmuş olduğu hipomani, karışık haller, depresyon gibi hastalıkları kapsayan ruhsal sorunlardır.

Genel olarak bakıldığında yaşamın içerisindeki şartları, stresi, iş temposu, ailevi problemler, koşulların zor olması göz önünde bulundurduğumuzda çoğu kişinin başına gelebilecek olan Bipolar Bozukluk ve Belirtileri hakkında her bireyin bilgi sahibi olması gerekiyor.

Bipolar bozukluk ile ilgili belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız eğer mutlaka uzman bir psikologa başvurmanız en olumlu faydayı sağlayacaktır.

Bipolar Bozukluk ve Belirtileri;

# Yatağa yattığınızda uzun zaman uykuya dalamamak, devamlı olarak yatakta düşünceye dalıyor ve düşüncelerden sebep yatakta sürekli olarak dönüyorsanız ve uykuya daldığınızda kalkmakta zorlanıp devamlı olarak uyku hali içerisindeyseniz

# Kendinizi halsiz, bitkin, yorgun hissedip, hiçbir şey yapmadan bile dinlenmenin yetersiz geldiğini düşünüyorsanız

# Etrafınızdaki hiçbir şey sizi mutlu etmiyor ve kendinizi yoğun olarak mutsuz hissediyor ve bulunduğunuz durumdan mutsuz olduğunuzu düşünüyorsanız

# Fazlasıyla sinirli davranışlar sergiliyor ve hayatınızdaki olup biten çoğu şeye kayıtsız kalarak umursamıyorsanız

# Bir ortam içerisindeki konuşma da konuşulan her durumu üzerinize alıyor ve her olayın her sorunun nedeninin kendiniz olduğunu ve yaşamın tüm olumsuzluklarına kendinizin sebep olduğunu düşünüyorsanız

# Cinsel isteğinizin bariz bir şekilde azalmaya başladığını ve cinsel ilişkiden zevk alamıyorsanız

bipolar-bozukluk-ve-belirtileri-01

# Hislerinizin yoğunlaşarak duyarlılığınızın aşırı derecelere ulaşmasıyla ufak bir hareketiniz ya da sözünüzün karşınızdaki kişinin canını acıtarak incitebiliyorsanız

# Öncesinde tükettiğiniz alkol oranında artış olması ve aşırı derecede alkol tüketmeye başladıysanız

# Normal bir gün içerisinde bile ağlama krizlerinin olması ve sinirlerde boşalma yaşıyorsanız eğer tüm bu etkiler bipolar bozukluk belirtilerinin işaretidir.

Bipolar Bozukluğun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun tedavisinde ilk başta uzman bir psikologa giderek tedavi için ilk adımı atmakta fayda vardır. Psikolog desteğiyle tedavi alarak kişinin hayatında sorunlar, ne gibi durumlarla karşılaştığı ve rutin yaşamında nelerle karşı karşıya geldiğini paylaşması ve sorunun ana sebebinin bulunması bir hayli önem taşımaktadır.

Bipolar Bozukluk teşhisi uzman psikolog tarafından konulduysa tedavi kişiden kişiye değişmekte olup uzun yıllar tedavinin sürmesi olağandır. Tedavi gören kişinin tedavi süresi boyunca sabırlı bir şekilde aksatmadan tedavisine devam etmesi en önemli unsurlar arasındadır.

Uzman bir psikolog tarafından destek aldığınızda eğer ilaç ile tedavi söz konusuysa psikoloğun belirttiği talimatlar doğrultusunda düzenli olarak ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Tedavinin yanı sıra kişilerin yaşam dengesine ve sağlığına kavuşabilmesi için pozitif bakabilmesi de önemli bir unsurdur. Bireyin sosyalleşmesi, aktivitelere katılım sağlaması, kendisine yaratıcılık katabilecek hobiler edinebilmesi de daha hızlı bir şekilde sağlığına kavuşmasına etki edecektir.

Her şeyin başı sağlık ve sağlığınızı ihmal etmeyin…

Bir önceki yazımız olan Agora Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde agora fobi belirtileri, agora fobi nedir ve depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
78 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir