bitki-cayi-hazirlamak

Bitki Çaylarını Doğru Hazırlamak ve Kararında Tüketmek Çok Önemli


Adaçayı, ıhlamur ve kuşburnu bitkisi özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı çok fazla kullanılıyor. Fakat kaynatma usulü hazırlanan bitkilerin iyileştirici etkisi ne yazık ki azalıyor.

Bitki çaylarını doğru hazırlamak ve kararında tüketmek çok önemli

Kış çaylarında kullanılan bitkilerin infüzyon adı verilen biçimde kullanılması gerekmektedir. Adaçayı ve ıhlamuru kaynattığınız zaman içerisindeki etkili bileşenler uçabiliyor. Demleme usulü ile 5 dakika kaynar su içinde ağzı kapalı bir şekilde beklettikten sonra tüketmeniz gerekiyor. Eğer bu şekilde yapılmazsa bitkilerin etkisi azalacaktır. Bitkilerin tamamen zararsız olduğunu düşünmemek gerekir. Öyle ki kür şeklinde 3 aydan fazla kullanıldığı zaman birtakım yan etkiler ortaya çıkabilir. Adaçayının çok fazla ve yanlış kullanılması sonucunda özellikle erkeklerde hormonal dengesizlikler görülüyor. Kış çaylarının günde en fazla 2 veya 3 bardak tüketilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda yan etkilerin artması muhtemeldir.

Papatya çayı doğru tüketilmezse karaciğer ve böbrek hasarına yol açabilir

Bitki çayları kullanımında en önemli konu doğru bitki tüketimidir. Papatya çayı adı altında bilinçsiz bir şekilde kullanılan başka bitkilerde var. Aktarlarda papatya olarak satılan seneico artemis bitkisi istenmeyen etkilere yol açabilmektedir. Yani karaciğerde toksik etki ortaya çıkabilir. Bazı bitkilerin yanlış kullanımı sonucunda böbrek ve karaciğerde hasar oluşabiliyor.

Kansere bile yol açabilir

Bitkiler yanlış kullanıldığı zaman sonucu en ağır olan ölüme kadar gidebilmektedir. Belki de 3 veya 5 sene sonra böbreklerde kanser görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Jojoba Yağının Güzellik Etkisi başlıklı makalemizde jojoba yağının faydaları, şifalı bitkiler ve şifalı yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

127
126 Paylaşım, 127 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir