blog-yazmaya-yeni-baslayanlara-altin-degerinde-ogutler

Blog Yazmaya Yeni Başlayanlara Altın Değerinde Öğütler


Blog yazmaya yeni başlayacaklar için altın değerinde öğütlerimizle sizlerleyiz. Blog yazmanın püf noktalarını anlatmadan önce ilk olarak blog kavramının nereden geldiği hakkında sizlere bilgi aktarmak istiyorum.

İnternet kullanıcısının sanal içeriğe katkı sağlamasına olanak tanıyan ‘weblog’ yani internet günlüğü terimini ilk defa John Barger tarafından bundan tam 10 yıl önce 17 Aralık 1997 yılında kullanılmıştır. John Barger’ın amacı; internette dolaşırken karşısına çıkan ve çok beğendiği siteler ile sayfaları istediği gibi sıralayabileceği, aynı zamanda bunlarla ilgili ufak notlar düşebileceği bir ‘günlük not defteri’ yaratmakmış. Aynı zamanda bunu başkaları ile kolay ve hızlı bir şekilde paylaşmakmış. John Barger’ın istediği oldu! Zira daha sonra kısalarak ‘blog’ olarak kullanılmaya başlanan bu kelime, son 5 yıla damgasını vurmayı başaran Web2.0 döneminin de ana fikrini oluşturmuş oldu. John Barger, blog kullanımının toplumlarda ifade özgürlüğüne yapmış olduğu katkılardan dolayı son derece mutlu.

Blog Yazmaya Yeni Başlayanlara Altın Değerinde Öğütler
  • Gerçek bir blog, hem kaydetmek hem de paylaşmak istediğiniz internet sitelerinin ve internet sayfaların linklerini içermelidir. Aynı zamanda olmazsa olmazlardan biri olarak sizin düşeceğiniz kısa yorumları da mutlaka içermelidir.
  • Blogunuza eklediğiniz görüşlere link koymalısınız. Eğer blog yazılarınızda kendi yazılarınızın miktarı linklerden daha fazla ise başka bir ifadeyle blog sayfanızda kendi görüşlerinizden başka bir şeye yer vermiyorsanız, biraz daha tevazu öğrenmenizde yarar var. Kahraman veya meşhur olmaya çalışmayı bırakın!
  • Blogunuza yeni bir yazı eklemeden önce biraz araştırma yapmalısınız. Bu sayede o yazıdaki görüşlerinizi çok daha açık bir ifadeyle hem detaylı hem de örnekli ve anlaşılır anlatan başka kaynakların olduğunu keşfedeceksiniz.

  • Kendiniz olmayı unutmayın! Hoşunuza gitse bile, havalı veya trend olmadığı için dışladığınız linklerden asla vazgeçmemelisiniz. Unutmayın ki, blogdaki yazılarınızı okuyacak kişiler sizi yakından tanımak istiyor. Bir başkasını değil, sizi! Olmadığınız biri gibi görünmek size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi blogunuzun öznel olması fikrine de ters düşecektir.
  • Kaynak gösterdiğiniz linki yorumlarken, orada yer alan veri veya temanın üstüne öznel bir yorum eklemeniz esastır. Fakat linkte ne olduğunu kısa, açık ve doğru bir şekilde anlatabilmelisiniz. Yani o linke tıklayan kişi ileride hatırlamayıp tekrardan tıklamasın.
  • Linkini verdiğiniz sayfa ile ilgili sizin görüşünüzü belirten bir sıfat kullanmayı deneyin. Mesela; çarpıcı bir yazı, yaratıcılığın bu kadarı, zekice gibi…
  • Blogda her zaman kaynağın sahibini zikredin. Unutmayın ki, o bilgiyi üreten her zaman saygıyı hak eder.
  • Linkini verdiğiniz internet sitelerindeki acayiplikler, aşırı uzun tutulan yazılar ve gereksiz açılır pencereler gibi kullanıcıyı rahatsız edebilecek sürprizlerden okuyucunuzu haberdar etmeyi unutmayın. Okuyucuyu ana konuya ulaştıran linki, onu destekleyen fakat olmasa da olur dediğiniz onlarca başka linkin arasında boğarak heba etmeyin. Okuyucunuz ona ulaşıncaya kadar 2-3 tane farklı siteye gitmek zorunda kalırsa, sizin blog sayfanıza gelmekten vazgeçecektir.

Bir önceki yazımız olan Bir Kelebeğin Hayatını Kurtaran Harika İnsan başlıklı makalemizde evcil hayvan hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

114
110 paylasim, 114 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı