bocek-yiyen-ulkeler

Böcek Yiyen Ülkeler


Türkiye tarımda gelişmiş bir ülke olduğu için mutfak konusunda da dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar zengin bir mutfağa sahip olsak da, bazen evimizde yapılan yemekleri sevmeyebiliyoruz. Fakat bazı ülkelerdeki insanların böcek yediğini biliyor muydunuz? Sizlere Hayal Caddesi ekibi olarak böcek yiyen ülkelerin listesini oluşturduk. Bu böcekleri gördüğünüz zaman biraz mideniz bulanabilir. 😉 Ülkemizde böceklere tiksinerek bakabiliriz, fakat kilosuna yüzlerce lira vererek o böcekleri afiyetle yiyen birçok ülke var. Midesine güvenenler yazımızı okumaya devam etsin. 🙂 😉

 1. 1 Afrika Ülkeleri – Tüm Böcekler

  bocek-yiyen-ulkeler-3

  Afrika kıtasındaki ülkelerin ne kadar fakir olduğunu ve yemek bulma konusunda ne kadar büyük sıkıntılar çektiğini bilirsiniz. Besin çok az miktarda olduğundan dolayı Afrika ülkelerinde yaşayan kişiler böcek yemek konusunda kendilerini iyice geliştirmişler. Nasıl biz burada fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi kuruyemişleri afiyetli bir şekilde yiyoruz; Afrika ülkelerinde de böcekler aynen bu şekilde yeniyor. Afrika ülkesine yaşayan çocuklar böcekleri avladıktan sonra çiğ ya da kızartarak yiyorlar. Yaptıkları tek şey, böcekleri yakaladıktan sonra kafalarını kopartmak oluyor. Yani böceği yalnızca kafalarını kopartarak olduğu gibi yiyorlar. Eğer böcekleri pişirip yiyeceklerse kafalarını kopartmaya bile gerek duymadan ağızlarını atıp yiyiveriyorlar.

 2. 2 Çin Halk Cumhuriyeti – Karidesler

  bocek-yiyen-ulkeler-4

  Asya ülkeleri içinde en gelişmiş olanlardan biri Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin’in nüfusu çok fazla olduğundan dolayı burada da bazı bölgelerde insanlar böcek tüketebilmektedir. Çin’de karides yenildiğini daha önceden biliyor muydunuz? Üstelik Çinliler karidesi sarhoş edip sonrasında hiç tiksinmeden çiğ bir şekilde tüketiyorlar. Karidesleri avlayanlar onları sarhoş edecek bir sıvıya yatırıyor. Arından karidesler sarhoş olduktan sonra çiğ bir şekilde tüketiliyor. Karideslerin insan ağzında hareket etmemesi için sarhoş edildiğini de belirtmek istiyorum.

 3. 3 Uganda – Çekirge

  bocek-yiyen-ulkeler-2

  Afrika kıtasındaki ülkeler arasında yer alan Uganda’da açlık sebebi ile her gün çok sayıda kişi hayatını kaybediyor. Burada yaşayan halk kendisine besin olması için çekirge tüketmektedir. Çekirgeden ülke olarak çok hoşlanmadığımızı söylesek yanlış olmaz. Hatta tarım sektörü ile uğraşan kişiler mahsulleri için çekirgeleri bölgeden kovmaya çalışır. Uganda Cumhuriyeti’nde yaşayan insanlar çekirge gördükleri zaman hemen böceği avlamaya çalışır ve çekirge çok iyi kaçamadığı için kolayca yakalanır. Sonrasında çekirgeyi kısık ateşte kızarttıktan sonra tüketiyorlar.

 4. 4 Japonya – Eşek Arısı

  bocek-yiyen-ulkeler-5

  Teknolojisi ile dikkat çeken Japon halkının eşek arısı yediğini duymuş muydunuz? Evet, yanlış okumadınız! Japonya’daki insanlar eşek arısını nasıl yakalıyor bilinmez, fakat eşek arılarını afiyetle yiyorlar. Önce kaynatıyorlar sonrada bir güzel yiyorlar. Üstelik eşek arısını kraker eşliğinde de tükettikleri oluyor.

 5. 5 Meksika – Sivrisinek Yumurtası

  bocek-yiyen-ulkeler-6

  Sivrisineklerden nefret edenler burada mı? Yaz boyunca her tarafımızı baştan aşağıya yiyen ve bizi kaşındıran sivrisinekler, çiftleşme evresinden sonra yumurta bırakır. Meksika halkı ise sivrisinek yumurtasını yemeyi tercih ederler. Buradaki insanlar pilav gibi sivrisinek yumurtası yiyorlar.

 6. 6 Tayland – Su Böcekleri

  bocek-yiyen-ulkeler-7

  Bu canlılara su böceği deniliyor, bunlar böcek olmaktan çoktan çıkmış bile! Neden mi? Çünkü boyutları o kadar büyük ki, artık hayvan denilebilir. Tayland halkı su böceklerini yiyor ve çok seviyorlar.

Bir önceki yazımız olan Çirkin Modeller Ajansı başlıklı makalemizde eğlence, foto galeri ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

76
72 paylasim, 76 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı