bos-mideyle-tuketilmemesi-gereken-10-besin

Boş Mideyle Tüketilmemesi Gereken 10 Besin


Doğru ve sağlıklı beslenme ile ilgili herkes farklı reçeteler uygulamaktadır. Fakat bazı doğru bildiğimiz yanlışlar sebebiyle sağlımızı bozup vücudumuza gereksiz yüklenmeler yapabiliyoruz. Bilindiği üzere günün ilk öğünü en önemlisidir. Bu öğüdünden şaşmamak en doğru hareket olacaktır. Fakat ilk öğün olarak aç karnına yemememiz gereken besinler var. Sizin için bu besinleri bir araya getirdik. Bu besinleri açken tüketmemeliyiz. Midemizi boş yere yormamakta fayda var, öyle değil mi?

Boş mideyle yenmemesi gereken 10 besin listesi ve vücuda verdiği zararlar…

Baharatlar

Baharat, açken mide mukozasına zarar vermektedir. Bu zarar sonucunda da sindirim sisteminde birçok sorun ortaya çıkabilir.

Salatalık&Diğer Yeşil Sebzeler

Çiğ sebzeler içeriğinde zengin amino asit bulundurur. Fakat boş mide ile bu sebzeler tüketildiği zaman midede yanma, şişkinlik ve karın ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir.

Şekerleme

Şeker yemek, daha yeni uyanan pankreasımızdaki insülin seviyesinin bir anda yükselmesine sebep olur. Bu da diyabete kadar varan sorunlar ortaya çıkarabilir.

Muz

Aç karnına yiyeceğiniz muz, kanda bulunan magnezyumun seviyesinde ani ve keskin bir artışa neden olacaktır. Bu da kalbiniz için oldukça zararlı bir durumdur.

Yoğurt&Fermente Süt Ürünleri

Karnınız açken tüketeceğiniz yoğurt, midenizde ortaya çıkaracağı hidroklorik asit sebebi ile midedeki faydalı bakterilerin yok olmasına neden olacaktır.

Soğuk Asitli İçecekler

Sabahları aç karnına asitli içecekler içmek, mukus dokularına zarar verir. Aynı zamanda mideye giden kan akışının da azalmasına neden olur. Bunun sonucunda ise sindirim işlemi yavaş çalışmaya başlar.

Domates

Domatesin içerdiği yüksek miktardaki tanik asit, midenizin asit seviyesini artırır. Bu durum ise gastrit sorununa sebebiyet verebilir.

Narenciyeler

Narenciyeler meyve asitleri açısından çok zengin besinlerdir. Boş mide ile yenmeleri ise midede yanma ve gastrite sebep olmaktadır.

Armut

Bu meyvenin içindeki lifler, boş midenizde bulunan hassas mukoza dokusunu zedeleyebilmektedir. Yani bu meyveyi de sabah erken saatlerde özellikle boş mideyle tüketmemekte fayda var.

Mayalı Hamur İşleri

Mayalı yiyecekler aç karnına yendiği zaman mide duvarında rahatsızlık yaratır, bu yüzden de midede şişkinliğe sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Ötenazi Nedir? Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde ötenazi, ötenazi nedir ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
94 Paylaşım, 98 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir