bu-besinler-cildin-dusmani

Bu Besinler Cildin Düşmanı


Besinlerin bize verdiği zararlardan bahsederken genel olarak sağlık açısından verdiği zararları ele alıyoruz. Veya kilo artışına sebep olduklarından sıklıkla dert yanıyoruz. Fakat yediklerimizin cildimizi olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Sık sık tükettiğimiz, fakat cildimize zarar veren besinlerden bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Alkol

Az tüketildiği zaman sağlık için bazı faydaları olduğu söylenen alkol, ölçü kaçtığı zaman sağlığınız için olduğu kadar cildiniz için de son derece zararlıdır. Alkol, vücudunuzda bulunan suyu çeker ve dehidrasyona neden oluyor. Bu durumda cildinizi ileri derecede kurutabileceği gibi, aynı zamanda akne probleminizi de arttırabilecek bir durumdur.

Pirinç Patlağı

Son zamanlarda sıklıkla tükettiğimiz ve sağlıklı olduğuna gerçekten inandığımız pirinç patlakları da göründüğü kadar masum yiyecekler değiller. İçeriğinde bulunan pirinç, yüksek glisemik indeksi sebebi ile sivilce oluşumunun baş sorumlularından biridir.

İşlenmiş Et Ürünleri

Sucuk, sosis ve salam gibi işlenen et ürünleri içeriğinde barındırdıkları yüksek nitrit ve sodyum ile cildinizde çok ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Sodyum, tıpkı şeker gibi kolojen dokunuza zarar verecektir. Aynı zamanda fazla sodyum cildinizde kuruluk, susuzluk ve erken yaşlanmaya neden olacaktır.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Fakat faydası olduğu kadar zararının da olabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu ürünlerin içeriğinde bulunan hormonların egzama ve akne gibi problemleri tetiklediği söylenmektedir. Bu yüzden ölçülü tüketmeye ve soya veya badem sütü gibi bitkisel alternatiflere ağırlık vermelisiniz.

Suşi

Sağlıklı gibi görünse de, suşi fazla tüketildiği zaman cilt problemlerine yol açıyor. Neden mi? Bunun ilk sebebi içeriğindeki pirinç ve yüksek glisemik indeksi oluyor. Genel olarak soya sosu ile birlikte tüketilen suşi, bu sosun içeriğindeki yüksek sodyum sebebi ile cildinizi susuz bırakıyor. Aynı zamanda cildinizin şişkin görünmesine yol açıyor.

Meyve Suları

Sağlıklı olduklarını düşünsek bile, meyve suları lif açısından fakirken şeker açısından fazlaca zengindir. Bu yüksek şeker oranı cildinizdeki kolojen dokuya zarar vermektedir. Suyunu içmek yerine meyvenin kendisini yiyerek lif alırsanız cildiniz için çok daha faydalı olacaktır.

Kahvaltılık Gevrek

Pratikliği yüzünden herkese çok cazip gibi görünen kahvaltılık gevreklerin neredeyse hepsi yüksek miktarda şeker içermektedir. Bu da cildinizdeki kolojen dokuyu bozar ve erken yaşlanmanıza neden olur. Kahvaltılık gevrek yerine, daha sağlıklı bir alternatif olan yulaf ezmesini tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Ev Yapımı Cilt Temizleme Ürünleri Tarifi başlıklı makalemizde cilt temizliği, doğal cilt bakımı ve doğal cilt temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

83
80 Paylaşım, 83 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir