Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2017

Bu Çiçeği Koparmak Yürek İster

Bu Çiçeği Koparmak Yürek İster

Dünyada üzerinde yalnızca Aydın’ın Kuşadası ilçesi ile Söke ilçesi sınırlarında bulunan ve Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yetişen tüylü çan çiçeği yalnızca uzaktan sevilebiliyor. Neden mi? Zira çiçeği koparan ya da söken biri yakalandığı zaman 2017 yılı için karar verilen rakamlar ile o kişi 42 bin lira ceza ödeyecek.

Aydın’da baharın gelmesi ile beraber her yerde birbirinden farklı ve güzel çiçekler de açmaya başladı. Dilek Yarımadası’nı bütünüyle süsleyen tüylü çan çiçeği ise koruma altında tutulan çiçek olarak dikkatleri üzerine topluyor. Uzaktan koklamanın ve fotoğraf çekmenin serbest olduğu bu çiçeklerin koparılmasının ya da sökülerek taşınmasının cezası ise tamtamına 42 bin TL olarak belirlenmiş. Kayaların arasında öbekler şeklinde açan tüylü çan çiçeği Milli Park’a ayrı bir güzellik ve hava katıyor. Endemik bir tür olarak yalnızca Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yetişen tüylü çan çiçeği devlet tarafından büyük bir özen ile koruma altında tutuluyor. Aynı zamanda Dilek Yarımadası Milli Parkı 270 civarında kuş türü ve 804 adet civarında bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Çok önemli bir hazine olarak görülen tüylü çan çiçekleri Dilek Yarımadası’nda bulunan Milli Park’ın Doğanbey kısmında bol bol bulunan nadide ve özel bir çiçektir. Olurdeda yolunuz oralara düşer ve görürseniz, sakın ha! Koparayım ya da kökü ile birlikte sökeyim demeyin! 😉

Bir önceki yazımız olan Rekor Kıran Sevişme Sahnesi başlıklı makalemizde Fi son bölüm izle, Fi ilk bölüm izle ve Fi yeni fragman hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz